Duda i Sikorski zgodni podczas szczytu w Davos. "Putin powinien o to prosić"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek w Davos, że nie może być mowy o "jakimś proszeniu" Władimira Putina, żeby usiadł do stołu negocjacji. Podobnie ocenia szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który razem z prezydentem uczestniczył w "ukraińskim śniadaniu" w Davos.

2025-01-23, 13:02

Duda i Sikorski zgodni podczas szczytu w Davos. "Putin powinien o to prosić"
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mediami w Davos. Foto: PAP/Albert Zawada

Głos Kijowa kluczowy podczas przyszłych rozmów pokojowych

Pomoc dla Ukrainy i możliwe rozwiązania, by zakończyć wojnę były głównymi tematami podczas "śniadania Ukraińskiego" w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nie można pozwolić Rosji wygrać wojny na Ukrainie, a Kijów musi być przy stole negocjacyjnym w sprawie zawarcia ewentualnego pokoju. W wydarzeniu udział wzięli także m.in. sekretarz generalny NATO Mark Rutte, prezydenci Finlandii oraz Łotwy, Alexander Stubb i Edgars Rinkeviczs oraz przedstawiciele władz ukraińskich, a dyskusji uczestniczył także Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ.

- Wszyscy chcemy tego, aby jak najszybciej na Ukrainie i dla Ukrainy było rozwiązanie pokojowe, ale nie chcemy ani rozmów pokojowych, ani takiego rozwiązania pokojowego, które byłoby tak naprawdę jakimś fałszywym kompromisem - powiedział Duda. Na późniejszej konferencji prasowej prezydent przekazał, że dyskusja dotyczyła przede wszystkim sytuacji na froncie w Ukrainie.

Nie może być "proszenia Putina"

Podkreślił, że nie może być mowy o "jakimś proszeniu Władimira Putina, żeby usiadł do stołu negocjacji. - To Władimir Putin powinien prosić o to, by strony usiadły do stołu negocjacji pokojowych - oświadczył prezydent. Dodał, że Rosja nie może wygrać wojny i ta wojna "musi się zakończyć sprawiedliwym pokojem - takim, który będzie prowadził do przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego i będzie gwarantował Ukrainie pokój i spokój na przyszłość".

Niezbędne dalsze wsparcie dla walczącej Ukrainy

- Ukraina musi cały czas otrzymywać wsparcie, bo nie można pozwolić Rosji wygrać tej wojny - powiedział prezydent. Wyraził też nadzieję, że nowy prezydent USA Donald Trump będzie umiał znaleźć metody, które będą skutecznie oddziaływały przede wszystkim na gospodarkę rosyjską i tym zmuszą Putina do ustępstw i negocjacji pokojowych. Prezydent zaznaczył przy tym, że Ukraina musi być przy stole negocjacyjnym. "Ukraina musi być stroną tych negocjacji i wszystkie warunki, które zostaną uzgodnione, muszą być de facto uzgodnione przez Ukrainę, uznane przez Ukrainę" - powiedział Duda.

REKLAMA

W podobnym tonie wypowiadał się minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski. Oświadczył, że rosyjski prezydent Władimir Putin powinien "zasłużyć na szczyt" w sprawie wojny w Ukrainie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak ocenił, szybki szczyt wyniósłby Putina ponad jego rzeczywiste znaczenie.

Sikorski: Putin jest wyrzutkiem i oskarżonym zbrodniarzem wojennym

- Prezydent USA jest przywódcą wolnego świata, a Władimir Putin jest wyrzutkiem i oskarżonym zbrodniarzem wojennym za kradzież ukraińskich dzieci. Sugerowałbym, że Putin musi zasłużyć na szczyt, bo jeśli uzyska go zbyt wcześnie, to wyniesie go to ponad jego znaczenie i da mu złe wyobrażenie o sytuacji - powiedział Sikorski podczas "śniadania ukraińskiego".

Minister wyraził przekonanie, że Ukraina jest w stanie nadal walczyć w bieżącym roku z Rosją, i stwierdził, że Rosja jest w złej sytuacji, gdyż jej gospodarka idzie na dno.

- Prezydent Trump rozpoczął (swoją prezydenturę) dobrze, uznając, że to Putin musi zmienić swoje stanowisko, a nie Ukraina. (…) Jeśli mogę coś zasugerować nowej (amerykańskiej) administracji, wychodząc z głębi doświadczenia kraju, który ostrzegał resztę Zachodu przed Putinem i nie zawsze był słuchany, to jest to, że to nie jest Putin, którego prezydent Trump znał w swojej pierwszej kadencji - powiedział Radosław Sikorski.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/X/pg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej