Oficjalnie: PZPN zdecydował ws. meczów. Dwa stadiony dla reprezentacji

Piłkarska reprezentacja Polski rozegra dwa marcowe mecze eliminacji mistrzostw świata, z Litwą i Maltą, na PGE Narodowym w Warszawie, a wrześniowy z Finlandią na Stadionie Śląskim - potwierdził w czwartek PZPN. Chorzowski obiekt będzie również gospodarzem towarzyskiego spotkania w czerwcu.

2025-02-06, 13:50

Oficjalnie: PZPN zdecydował ws. meczów. Dwa stadiony dla reprezentacji
Piłkarze reprezentacji Polski (od lewej): Jakub Moder, Jakub Kiwior, Piotr Zieliński i Krzysztof Piątek, podczas treningu w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

Biało-Czerwoni kwalifikacje do mundialu 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku rozpoczną 21 marca potyczką z Litwą, a trzy dni później zagrają z Maltą.

7 września podejmą Finów na Stadionie Śląskim, a organizację tej potyczki w stolicy uniemożliwiało wynajęcie reprezentacyjnej areny na inne wydarzenie.

Z kolei mecz towarzyski w Chorzowie odbędzie się 7 czerwca - na razie nie ustalono jeszcze przeciwnika.

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędą się dwa pozostałe mecze kadry - towarzyski 9 października (rywal też nieznany) oraz 14 listopada w kwalifikacjach do mistrzostw świata 2026 z Hiszpanią lub Holandią.

"Lokalizacja tych spotkań nie została dotychczas ustalona. O decyzji poinformujemy w osobnym komunikacie" - oświadczył PZPN.

Jak przekazała spółka PL.2012+, zaplanowany na 2 maja finał Pucharu Polski odbędzie się - tak jak w latach ubiegłych (z wyjątkiem okresu pandemii) - na PGE Narodowym.

Warszawa "podzieli się" reprezentacją

Warszawski obiekt od lat jest domem piłkarskiej kadry narodowej i areną zmagań w eliminacjach kolejnych wielkich turniejów. Ten stan rzeczy miał jednak ulec zmianie z powodu wygórowanych zdaniem PZPN kosztów wynajmu nadwiślańskiego stadionu. Druga opcja był stadion w Chorzowie. 

Sprawa lokalizacji spotkań Biało-Czerwonych stała się głośna w połowie stycznia, gdy niektóre media poinformowały, że kadra narodowa "wyprowadza się" z reprezentacyjnego obiektu w stolicy - ze względu na brak porozumienia ws. nowej umowy z jego operatorem, spółką PL.2012+ - i w tym roku będzie podejmować rywali na Stadionie Śląskim.

PZPN nazwał te informacje spekulacjami i oświadczył, że negocjacje nie zostały jeszcze zakończone. Prezes Cezary Kulesza gościł później m.in. na Śląsku, władze federacji rozmawiały też z kierownictwem spółki zarządzającej PGE Narodowym, ale do tej pory nie ogłoszono oficjalnej decyzji, którą miała podjąć Komisja ds. Nagłych PZPN.

REKLAMA


Kadra narodowa występuje na PGE Narodowym od 13 lat 

Obiekt został oddany do użytku kilka miesięcy przed mistrzostwami Europy 2012. Piłkarska inauguracja głównej polskiej areny tego turnieju - współorganizowanego z Ukrainą - miała miejsce 29 lutego 2012, a biało-czerwoni zremisowali w towarzyskim spotkaniu z Portugalią 0:0.

Łącznie reprezentacja na stadionie, który od 2021 roku dodatkowo nosi imię legendarnego trenera Kazimierza Górskiego, wystąpiła dotychczas 45 razy. Jej bilans to 26 zwycięstw, 12 remisów i siedem porażek. Bramki: 97-42 na korzyść polskich piłkarzy.

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie ostatni raz polscy piłkarze wystąpili 29 marca 2022, kiedy pokonali Szwecję 2:0 w barażu o awans do mistrzostw świata w Katarze. Było to 61. spotkanie biało-czerwonych na obiekcie, który w przeszłości był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Ich łączny bilans to 26 wygranych, 18 remisów i 17 porażek.

Od lata 2021 Śląski jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Gościł m.in. nieoficjalne MŚ sztafet (2021), dwukrotnie Drużynowe ME (2021, 2023) oraz zawody Igrzysk Europejskich (2023). Od 2018 roku rozgrywany jest tam Memoriał Kamili Skolimowskiej, od trzech włączony do cyklu Diamentowej Ligi. W 2028 na Stadionie Śląskim rozegrane zostaną indywidualne ME.

Ze stadionu od ponad roku korzystają, obecnie pierwszoligowi, piłkarze Ruchu Chorzów.

Czytaj także:

Źródła: PAP/PolskieRadio24.pl/ah

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej