Szkoły mają czas do 1 marca. Przed uczniami wyjątkowe wyzwanie

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do akcji "Młodzi głosują" organizowanej od 30 lat przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) – informuje koordynator projektu, Michał Mazur. Termin rejestracji upływa 1 marca, a placówki, które zapiszą się do 14 lutego, otrzymają pakiet materiałów pomocniczych.

2025-02-13, 07:53

Szkoły mają czas do 1 marca. Przed uczniami wyjątkowe wyzwanie
Do 1 marca szkoły mogą się zgłosić do akcji "Młodzi głosują". Foto: Andrzej Zbraniecki/East News

Edukacja obywatelska w praktyce

Celem akcji "Młodzi głosują" jest zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem demokracji w praktyce oraz zaszczepienie wartości, które w dorosłym życiu zwiększą ich zaangażowanie w realne wybory. – Akcję przeprowadzamy przy okazji każdych wyborów ogólnopolskich, czyli parlamentarnych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego – mówi Michał Mazur.

Symulacja wyborów prezydenckich w szkołach

Jak informuje Centrum Edukacji Obywatelskiej, w tygodniu poprzedzającym otwarcie lokali wyborczych uczniowie przeprowadzą w szkołach symulację głosowania. Pod okiem nauczyciela i przy wsparciu dostarczonych przez CEO materiałów, poradników oraz wskazówek, młodzież odda głosy na tych samych kandydatów, co wyborcy przy urnach. Symulacja odbędzie się 9 maja w szkołach podstawowych i 14 maja w placówkach ponadpodstawowych.

CEO szacuje, że w tegorocznej edycji akcji "Młodzi głosują" weźmie udział od 600 do 700 szkół. Rekrutacja potrwa do 1 marca, jednak placówki, które zgłoszą się do 14 lutego, otrzymają pakiet materiałów pomocniczych.

Czytaj także:

Każda szkoła deleguje jeden zespół uczniowski odpowiedzialny za organizację symulacji wyborów prezydenckich, przeprowadzenie kampanii profrekwencyjnej oraz publikację relacji z wydarzenia na platformie "Młodzi głosują". Dodatkowo do projektu musi dołączyć nauczyciel-koordynator, którego zadaniem jest m.in. przeprowadzenie trzech lekcji na podstawie specjalnych scenariuszy przygotowanych przez CEO.

– Zależy nam na tym, żeby to nie była tylko sucha informacja o tym, jakie kompetencje ma prezydent, ale by wokół tego pojawiły się różne dyskusje, zadania grupowe czy podobne aktywności, które faktycznie zainteresują młodzież – wyjaśnia koordynator projektu.

Promowanie aktywności obywatelskiej

W ramach tegorocznych szkolnych wyborów prezydenckich Centrum Edukacji Obywatelskiej chce nauczyć młodzież skutecznej promocji własnych inicjatyw. Jak wyjaśnia Michał Mazur, zespoły uczniowskie otrzymają praktyczne zadanie – zachęcenie rówieśników do udziału w akcji poprzez promowanie aktywnego uczestnictwa w demokracji i postaw obywatelskich. Do tego celu wykorzystają cyfrowe narzędzia, które są im dobrze znane, takie jak media społecznościowe. – Widzimy taką młodzież, która jest mocno zaangażowana w sprawy obywatelskie, tworzy inicjatywy - nawet w bardzo młodym wieku, dosyć profesjonalne akcje, fundacje czy stowarzyszenia. Jednak jest to tylko pewien wycinek młodego społeczeństwa [...]. Jednocześnie dostrzegamy dużą część młodzieży, która odczuwa frustrację [...], że nie jest słuchana przez dorosłych i decydentów politycznych  zauważył Mazur. Jak dodał, sporo osób swoje niezadowolenie przekuwa w bezczynność, bo nie wierzy, że ich głos się liczy.

Neutralność polityczna projektu

Program "Młodzi głosują" jest realizowany w polskich szkołach już od 30 lat. Mazur podkreśla, że inicjatywa jest neutralna politycznie. – Organizatorzy, koordynatorzy w szkołach i uczniowie, którzy biorą w niej udział, w żaden sposób nie przekonują, który kandydat jest najlepszy – zaznacza. Dodaje, że poglądy wszystkich kandydatów można zaprezentować podczas debaty. – Zderzać je ze sobą na zasadzie merytorycznej dyskusji, a nie jakiejkolwiek agitacji – mówi.

REKLAMA

Wyniki szkolnych wyborów CEO poda po wyborach ogólnopolskich. – Dbamy o to, żeby nie wpływać na proces wyborczy – zaznacza Mazur.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej