"Brutalista" z Adrienem Brodym, czyli o brutalizmie w architekturze
- XX wiek obfituje w wiele nowych stylów w architekturze, od minimalizmu Ludwiga Miesa van der Rohe, który tworzył funkcjonalne konstrukcje, po brutalizm, który jest formą rzeźby, co widać w projektach Marcela Breuera - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Gajda, architekt prowadzący blog "Good Idea".
2025-02-12, 23:00
Film "Brutalista" z aktorem Adrienem Brodym w roli głównej dostał 10 nominacji do Oscara, a niektórzy krytycy wręcz uważają go za obraz dekady. W filmie dużą rolę odgrywa architektura, a konkretnie styl nazywany brutalizmem. Radosław Gajda wyjaśniał, że tytuł wprost nawiązuje do stylu w architekturze modernistycznej, który stawia na goły, chropowaty, "brutalny" beton (z fr. béton brut). I właśnie ta szkoła projektowania i budowy nazywa się "brutalistyczną".
Posłuchaj
"Czysty beton" zamiast detalu
Chodzi o różnego typu i przeznaczenia projekty budynków, pozbawione zbędnych detali na rzecz prostoty i funkcjonalności, które mają robić wrażenie swoją formą plastyczną. W tej szkole architektonicznej estetyka budynków, opartych na konstrukcji żelbetowej, eksponuje ten materiał. Nie ukrywa jego szarego koloru, mogą się na nim pojawić zacieki, widać także ślady szalunku użytego do produkcji elementów konstrukcyjnych.
REKLAMA
- Film "Brutalista" jest historią architekta, węgierskiego Żyda, który przeżył Holocaust i wyjechał do Ameryki. Dlatego jego projekty są odzwierciedleniem jego osobistych przeżyć. Ale sam film wywołał w kręgach architektonicznych głosy przypominające skąd i dlaczego, pojawił się ten styl w okresie powojennym. Warto wspomnieć sztukę amerykańskiego, powojennego ekspresjonizmu, np. malarstwo Jacksona Pollocka i Willema de Kooninga, którzy mówili, że świat doznał tak wielkiego wstrząsu po bombie atomowej i Holocauście, że nie można wrócić do malowania i projektowania budynków, jakby nic się nie stało - powiedział Radosław Gajda.
Sztuka wojennych uciekinierów
Ekspert przypomniał, że jednym z najwybitniejszych propagatorów tego stylu był Marcel Breuer, który wyemigrował do USA w 1937 roku. Postać grana przez Adriena Brody'ego jest syntezą wielu życiorysów artystów, którzy szukali schronienia za oceanem.
- XX wiek obfituje w wiele nowych stylów w architekturze, od minimalizmu Ludwiga Miesa van der Rohe, też emigranta do USA, który tworzy funkcjonalne konstrukcje, po brutalizm, który jest właściwie formą rzeźby, co widać w realizacjach Marcela Breuera - tłumaczył w Gajda.
Brutalizm w architekturze pojawił się także w projektach w ZSRS oraz państw socjalistycznych.
REKLAMA
***
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Radosław Gajda (architekt, prowadzący blog "Good Idea")
Godzina: 22.06
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio24/sw/kor
REKLAMA