Budynki z drewna. Czy mogą być odpowiedzią na kryzys klimatyczny?

Czy drewno może być materiałem budowlanym przyszłości? Jakie są jego zalety i ograniczenia? O tym w rozmowie z projektantką pierwszego w Polsce biurowca z drewna, który powstaje właśnie w Warszawie.  

2025-02-05, 23:00

Budynki z drewna. Czy mogą być odpowiedzią na kryzys klimatyczny?
Drewno coraz częściej jest wykorzystywane w budownictwie.Foto: Shutterstock

Timber Park będzie pierwszym w Polsce obiektem biurowym wykorzystującym technologię hybrydową drewnianą. Projekt, zlokalizowany w warszawskim Poleczki Park, jednym z największych parków biznesowych w kraju, wyróżnia się nie tylko innowacyjnością, ale przede wszystkim zrównoważonym charakterem. Wykorzystanie około 1500 m³ drewna w konstrukcji budynku pozwoli zaoszczędzić blisko 1500 ton CO2.

Posłuchaj

Technologie drewniane w budownictwie. Architektka Magdalena Pios w rozmowie z Błażejem Prośniewskim (Przestrzeń, design, architektura) 22:42
+
Dodaj do playlisty

- Zainteresowanie wykorzystaniem technologii drewnianych w budownictwie rośnie dosyć powoli, bo w porównaniu z innymi krajami europejskimi realizujemy bardzo mało budynków w technologiach drewnianych. Ale myślę, że przez to, iż jednak obserwujemy inne kraje europejskie, gdzie tych budynków drewnianych powstaje coraz więcej, to otwierają się głowy naszym inwestorom i pojawiają się zapytania o takie budynki - powiedziała Magdalena Pios.

Drewno nie zastąpi automatycznie żelbetu i stali

W opinii architektki drewno w budownictwie to może być materiał przyszłości. - Myślę, że to jest jeden z materiałów, który odpowiada na potrzeby, które się pojawiły w budownictwie w związku z kryzysem klimatycznym i nie jest to jedyny materiał, który wraca i któremu się na nowo przyglądamy. Nie powiedziałabym jednak, że będzie to materiał, który automatycznie zastąpi żelbet i stal.

Magdalena Pios tłumaczyła też na czym polega "ekologiczność" drewna. - Drewno jest takim fascynującym materiałem, który podczas swojej produkcji, czyli wzrostu drzewa, nie generuje emisji CO2 czy dwutlenku węgla, który jest takim jednym z podstawowych wskaźników tego, czy materiał jest ekologiczny, czy nie jest - mówiła.

REKLAMA

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 przyznała, że architekci powinni projektować w ten sposób, aby umożliwić ponowne wykorzystanie materiału, a konkretnie drewna. - No i na pewno jak każdy materiał, musimy się zastanowić nad jego dostępnością, nad jego pochodzeniem, czy nie ma innego jeszcze lepszego rozwiązania - powiedziała.

***

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Magdalena Pios (architektka, założycielka pracowni Ambient)
Data emisji: 5.02.2025
Godzina: 22.06 

Źródło: Polskie Radio24/paw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej