Niezwykłe odkrycie pod ziemią. "Największe takie jezioro na świecie"
Największe podziemne jezioro termalne na świecie znajduje się w jaskini w południowej Albanii. Ma 138 metrów długości i 42 metry szerokości. Naukowcy po raz pierwszy natknęli się na nie w 2021 roku, ale dopiero trzy lata później wrócili tam z nowoczesnymi skanerami 3D i potwierdzili, że jest to największy tego typu zbiornik wodny.
2025-02-13, 15:42
Największe termalne jezioro na świecie odkryte w Albanii
Odkrycia dokonali naukowcy z Czech podczas eksploracji jaskiń w rejonie miasta Leskovik na pograniczu Albanii i Grecji. Zespół eksploratorów dostrzegł duży słup pary, unoszący się nad pasmem górskim. Naukowcy zbliżyli się do jego źródła i odkryli, że para wydobywa się z przepaści o głębokości ponad 100 m.
- Zeszliśmy w dół i znaleźliśmy rozległy system jaskiń, w tym niektóre z termalnymi źródłami i jedną zawierającą ogromne jezioro - powiedział członek zespołu Marek Audy. Naukowcy nadali jezioru nazwę Neuron, na cześć fundacji, która sfinansowała ekspedycję.
Dwie wyprawy do jeziora Neuron
REKLAMA
- Podczas naszej pierwszej wyprawy stworzyliśmy podstawową mapę przy pomocy naszego sprzętu i od razu zdaliśmy sobie sprawę, że odkryliśmy coś niezwykłego - relacjonował w rozmowie z Euronews fotograf i członek ekspedycji Richard Bouda.
W 2024 roku, dzięki dofinansowaniu od fundacji Neuron, naukowcy wrócili na miejsce z lidarem - przyrządem teledetekcyjnym, który wykorzystuje laser do pomiaru odległości i tworzenia modeli 3D, aby szczegółowo zmapować jezioro. Wyniki wskazują, że podziemny zbiornik mieści 8335 metrów sześciennych wody, co odpowiada około 3,5 basenom olimpijskim. Dopiero te pomiary potwierdziły, że czescy naukowcy odkryli największe podziemne jezioro termalne na świecie.
Marek Audy powiedział portalowi nationalgeographic.cz, że mają nadzieję powrócić tam, aby dalej je badać. - Może mieć to ogromny wpływ na zrozumienie podziemnych ekosystemów i procesów geologicznych - powiedział. - Chcemy przyjrzeć się innym częściom jaskini, dowiedzieć się więcej o geologii i biologii tego obszaru - stwierdził.
Czytaj także:
REKLAMA
- Zbadali futro niedźwiedzia. To odkrycie może pomóc lotnikom
- Śmierć kliniczna. Szokujące wizje osób, które ją przeżyły. "Poczułem się spętany ich mocą"
- Tak zapamiętujemy obiekty. Odkrycie pozwoli lepiej rozpoznać choroby?
Źródła: PolskieRadio24.pl/livescience.com/Euronews/nationalgeographic.cz/
REKLAMA