"Wspólny budżet sprzyja szczęściu". Recepta na udany związek
Z badania na temat "Miłość i pieniądze" wynika jasno, że istnieje zależność między finansami a szczęściem w związku. I to niezależnie od tego, czy jest on sformalizowany czy partnerski.
2025-02-14, 14:17
Polacy zadowoleni ze swoich związków
Aż 79 proc. polskich par jest zadowolonych ze swojej relacji, a aż 31 proc. jest w swoim związku szczęśliwe. Dobre relacje w związku wpływają na to, jak chętnie partnerzy rozmawiają o sprawach finansowych, ale też finanse wpływają na związek.
- Analiza wyników badania wskazuje, że wspólny budżet w związku sprzyja szczęściu i satysfakcji partnerów, niezależnie od tego, czy to związek partnerski, czy małżeński - stwierdza prof. UW dr hab. Katarzyna Sekścińska, autorka badania i raportu "Miłość i pieniądze" przeprowadzonego na zlecenie Goldman Sachs TFI.
Na prowadzenie wspólnego budżetu decyduje się średnio 60 proc. polskich par, w tym 86 proc. małżeństw i 28 proc. związków partnerskich. Wspólne konto to klucz do zadowolenia - 24 proc. par decydujących się na takie rozwiązanie deklaruje równocześnie najwyższą satysfakcję ze związku i swojego życia. W przypadku par z osobnymi kontami poziom satysfakcji zarówno ze związku, jak i życia, jak twierdzi prof. dr hab. Katarzyna Sekścińska jest niższy.
Przy tym jedna uwaga - wspólny budżet nie oznacza wspólnego konta. O ile 60 proc. par razem decyduje o wydatkach, o tyle aż 52 proc. par ma osobne konta, 24 proc. ma równocześnie osobne konta i wspólne na wspólne wydatki.
REKLAMA
Małe kłamstwa o zakupach - powszednia rzecz w związkach
Polskie pary regularnie okłamują się w kwestii zakupów. Nie są to duże kłamstwa, a obie płcie kłamią mniej więcej tak samo często. Do takich praktyk przyznaje się 64 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn. Kobiety częściej okłamują w kwestii kupna ubrań (64 proc.) czy kosmetyków (50 proc.), a mężczyźni chętniej ukrywają zakupy elektroniki (49 proc.) i sprzętu RTV czy AGD (31 proc.). Jedna trzecia badanych przyznała się też, że wmawiała partnerowi czy partnerce, że nowy zakup jest starym zakupem, a ponad połowie zdarzyło się twierdzić, że coś kupiło taniej niż w rzeczywistości.
Równocześnie 82 proc. badanych par twierdzi, że szczera rozmowa o pieniądzach jest podstawą zdrowej relacji, choć aż 40 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet uważa równocześnie, że można szczęśliwie przejść razem życie, w ogóle nie rozmawiając o pieniądzach.
Sprawiedliwy podział wydatków to jedna z podstaw udanego związku, wynika z badania. Co ciekawe, dane wskazują, że w zasadzie nie ma większych różnic między płciami, z jednym wyjątkiem - aż 25 proc. kobiet w małżeństwie czuje, że płaci za dużo w stosunku do partnera. W przypadku mężczyzn dotyczy to 18 proc. osób.
Spory i kłótnie o pieniądze - chleb powszedni w związku
Ponad trzy czwarte badanych (76 proc.) przyznało się do przynajmniej jednej kłótni o pieniądze. Aczkolwiek większość z nich (bo 63 proc. ogółu ankietowanych) twierdzi, że to był tylko raz. Jednak 13 proc. przyznaje się do większej liczby kłótni. A 3 proc. ogół ankietowanych do regularnych. Tymczasem spory o pieniądze obniżają satysfakcję ze związku i z życia.
REKLAMA
Najczęstszym powodem takich scysji jest zasadność ponoszonych wydatków - dotyczy to aż 39 proc. ankietowanych. Częściej są skłonni spierać się o to mężczyźni (44 proc.) niż kobiety (33 proc.). Kwestie zaciągania zobowiązań są powodem sporów dla raptem 12 proc. ankietowanych.
Badanie "Miłość i pieniądze" zostało przeprowadzone w grudniu 2024 na zlecenie Goldman Sachs TFI metodą CAWI na próbie 1101 dorosłych osób pozostających w związkach partnerskich lub małżeńskich. W próbie połowę stanowiły małżeństwa, połowę związki partnerskie [co nie jest proporcjonalne dla ogółu populacji - przyp. red.]
Czytaj także:
- Zeznania podatkowe, zakup nieruchomości rolnych czy azyl. Związki partnerskie furtką do obchodzenia prawa?
- Finanse w związku. Kobiety częściej przejmują kontrolę nad bieżącymi wydatkami
Źródło: mat. pras. Goldman Sachs TFI/AM/kor
REKLAMA