Zeznania podatkowe, zakup nieruchomości rolnych czy azyl. Związki partnerskie furtką do obchodzenia prawa?
Związki partnerskie mogą być wykorzystywane do obchodzenia obostrzeń dotyczących zakupu nieruchomości przez cudzoziemców czy unikania obowiązku składania zeznań – uważa resort sprawiedliwości, cytowany przez wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
2025-01-07, 07:40
Ministerstwa zgłaszają zastrzeżenia wobec związków partnerskich
Jak zauważyła "Dziennik Gazeta Prawna", projekty minister ds. równości Katarzyny Kotuli wprowadzające instytucję związków partnerskich zaczynają budzić coraz więcej wątpliwości. Niektóre resorty wyrażają obawy co do tego, czy nie będą one wykorzystywane w sposób instrumentalny. "Projektodawca powinien rozważyć, czy wprowadzenie takich samych preferencji dla osób pozostających w związku partnerskim, jakie przysługują małżonkom, nie będzie prowadzić do nadużyć" – czytamy w uwagach zgłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Z kolei, jak wskazał "DGP", Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyrażają zaniepokojenie, że związki partnerskie, jako że mają być łatwo zawierane i równie łatwo rozwiązywane, będą służyły innym celom niż budowanie trwałych relacji między dwojgiem ludzi. Tymi celami mogą się okazać np. optymalizacja podatkowa, obejście obostrzeń związanych z zakupem nieruchomości rolnych czy też uzyskanie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Gazeta podkreśliła, że resort Adama Bodnara uważa więc, że instytucja związku partnerskiego w takim kształcie, w jakim została zaproponowana przez minister Kotulę, "może skutkować sytuacjami, w których partnerzy wykorzystują preferencje w sposób krótkoterminowy". A to z kolei "może podważać założenia leżące u podstaw przyznawania preferencji prawnych zarezerwowanych dla instytucji małżeństwa" i dodatkowo "będzie się to odbywać ze stratą dla Skarbu Państwa".
Związki partnerskie mogą pomóc uniknąć podatków? "To szukanie dziury w całym"
Z taką oceną nie zgadza się cytowana przez gazetę Anna Jaczun, członkini komisji ds. równego traktowania w Naczelnej Radzie Adwokackiej. - Nie widzę takich zagrożeń, o jakich piszą resorty. Moim zdaniem jest to szukanie dziury w całym i wynajdywanie w tym projekcie jakichś elementów, które doprowadzą do tego, że znowu uznamy, iż nie da się wprowadzić związków partnerskich bo jest to zbyt ryzykowne - mówi, Jaczun i dodaje, że ludzie żyjący w związkach nieformalnych długo czekali na możliwość legalizacji tych związków. Jej zdaniem także instytucję tradycyjnego małżeństwa da się potraktować instrumentalnie.
REKLAMA
- Polityk PSL: nasze podejście do wychowywania dzieci przez pary homoseksualne jest niezmienne
- Związki partnerskie staną się faktem? Polska 2050 zapowiada poparcie
Źródła: PAP/Dziennik Gazeta Prawna/mg
REKLAMA