Gorsze wyniki matur zwróciły uwagę MEN. Edukacja domowa na celowniku
Wyraźnie gorsze wyniki egzaminów maturalnych i ósmoklasisty wśród osób uczęszczających na edukację domową nie przeszły niezauważone. Na polecenie MEN kuratoria oświaty skontrolowały 41 szkół podstawowych w trzech regionach. Wnioski, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", są niepokojące.
2025-02-21, 06:25
MEN przygląda się edukacji domowej. Niepokojący raport
Kuratoria oświaty przyjrzały się placówkom z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. Kontrola wykazała, że co najmniej 50 uczniów uczęszcza na edukację domową. Kuratorzy sprawdzili zgodność egzaminów klasyfikacyjnych z przepisami.
Najpoważniejsze uchybienia, jakie wykryto:
- brak określenia w statutach zasad oceniania uczniów (w tym przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych),
- brak organizacji konsultacji osób przygotowujących do testów,
- nieuzgadnianie przez dyrektorów zakresu materiału egzaminacyjnego,
- powoływanie komisji egzaminacyjnych niezgodnie z przepisami.
Prof. Bogusław Śliwerski z Uniwersytetu Łódzkiego, który wypowiedział się dla "Dziennika Gazety Prawnej", zwrócił uwagę na jeden szczegół. - Rosnąca liczba uczniów w edukacji domowej to rezultat m.in. kryzysu publicznego systemu oświaty po pandemii i strajku nauczycieli w 2019 roku - stwierdził.
Badaczka oświaty z Uczelni Korczaka, dr Iga Kazimierczyk powiedziała, że "jedynym sposobem na zahamowanie odpływu uczniów z systemu publicznego jest poprawa jakości edukacji". - Rozbieżność między ocenami bieżącymi a wynikami egzaminów standaryzowanych wskazuje na brak kontroli w systemie - zaznaczyła.
REKLAMA
Edukacja domowa w Polsce. Statystyki
Liczba uczniów korzystających z domowego nauczania rośnie z roku na rok. W okresie 2021/2022 obejmowała 22 218 osób, w 2022/2023 - 32 489, a w kolejnym już 52 509. Od września 2024 r. edukację domową wybrało 58 259 uczniów.
- Szykują się duże zmiany w pracy nauczycieli. MEN wprowadzi zakaz
- Zmiany w szkołach. Rodzice zaczynają wypełniać deklaracje
- MEN zmienia podstawę programową. Nowość na lekcjach biologii czy historii
Edukacja domowa. Jak się dostać?
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina: każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Zgodę na edukację domową może wyrazić dyrektor szkoły. Wniosek należy złożyć do placówki, gdzie dziecko zostało przyjęte.
Nauczycielami dziecka mogą być: rodzice, opiekunowie prawni lub inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie. Takie osoby nie muszą kończyć specjalnych studiów ani szkoleń.
REKLAMA
Opiekun prawny dziecka to osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/pb/kor
REKLAMA