Niesamowite odkrycie. Biżuteria sprzed naszej ery na polu pod Ełkiem

Do jednego z warmińsko-mazurskich muzeów trafi naszyjnik sprzed 2,5 tys. lat, znaleziony w polu na wsi w Bartoszach na Mazurach. Teraz znalezisko dokładnie badają specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

2025-02-25, 18:00

Niesamowite odkrycie. Biżuteria sprzed naszej ery na polu pod Ełkiem
Naszyjnik, najprawdopodobniej z okresu kultury łużyckiej, znaleziono na pastwisku we wsi w województwie warmińsko-mazurskim. Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk Leszek Wroblewski/ Facebook/wuoz.olsztyn

Bezcenne znalezisko na mazurskiej wsi. Naszyjnik z epoki brązu trafi do muzeum

Cenny zabytek został odnaleziony przez syna właściciela gospodarstwa w Bartoszach na Mazurach podczas prowadzonych na pastwisku prac, które miały poprawić dostęp bydła do oczka wodnego. To naszyjnik, datowany na około 500 lat p.n.e. 

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, odnaleziony w w powiecie ełckim naszyjnik jest wykonany z brązowego pręta o okrągłym przekroju i na całej długości zdobiony jest grupami podwójnych rowków. Artefakt ma ponad 2,5 tys. lat. Został datowany na V okres epoki brązu lub tzw. Hallstatt C. Według służb konserwatorskich należy go łączyć ze schyłkiem społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej lub pierwszymi przejawami działalności ugrupowań kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.

Chronologię naszyjnika określili specjaliści z centrum archeologii stosowanej przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Zabytek zostanie tam przekazany do analiz metaloznawczych. Następnie trafi do któregoś z muzeów w regionie.

REKLAMA

- Naszyjnika datowanego na tę epokę od dawna nikt na naszym terenie nie znalazł - powiedziała Magdalena Kozicka, specjalista ds. archeologii w ełckiej delegaturze WUOZ. - Mieliśmy parę siekierek pochodzących z poszukiwań i trochę zapinek, ale młodszych - z okresu rzymskiego - dodała. 

Czytaj także: 

Znalazca przekazał znalezisko do delegatury WUOZ w Ełku. Po dokładnych oględzinach, zabytek trafi do jednego z warmińsko-mazurskich muzeów. 

Źródła: PAP/Facebook/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej