"Trzęsienie ziemi" w kuratoriach. Nowacka zapowiada kolejne zmiany

Dwa nowe przedmioty, więcej programów wspierających nauczycieli, pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego - to niektóre spośród zmian w edukacji, o których w piątek mówiła szefowa resortu, Barbara Nowacka.

2025-02-28, 20:30

"Trzęsienie ziemi" w kuratoriach. Nowacka zapowiada kolejne zmiany
Minister Barbara Nowacka. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Barbara Nowacka zapowiada zmiany w edukacji. "Trzęsienie ziemi" w kuratoriach

Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w systemie edukacji. Podkreśliła, że będą miały one charakter ewolucyjny. - Rok temu obiecywałam państwu, że nie będzie "trzęsienia ziemi", że będzie ewolucja. I jedyne "trzęsienie ziemi" jakie musiało nastąpić, to musiała nastąpić zmiana w kuratoriach i mam nadzieję, że państwo dyrektorzy szkół tę zmianę widzicie - mówiła podczas XXI Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty w Krakowie.

"Skończyły się prześladowania polityczne"

Według Nowackiej w kuratoriach "daje się zauważyć zmianę, która nastąpiła w systemie oświaty - kuratorzy nie są dzisiaj po to, by karać, kuratorzy są po to, by wspierać dyrektorów szkół". - Mam nadzieję, że czujecie, że skończyły się prześladowania polityczne, mam nadzieję, że czujecie, że zaczęło się wspieranie i normalny porządny dialog - dodała.

Czytaj także:

Szefowa resortu edukacji zauważyła, że rząd Donalda Tuska zaczął od "znaczących" podwyżek dla nauczycieli, które nastąpiły w zeszłym roku i są zaplanowane także na ten rok. 6 marca - jak dodała Nowacka - zaplanowane jest posiedzenie specjalnej podkomisji sejmowej, która będzie się zajmowała kwestią płac nauczycieli.

REKLAMA

Nowacka apeluje do nauczycieli. Chodzi o konsultacje

- Wynagrodzenia to nie jest jedyne narzędzie, którym podniesiemy prestiż nauczyciela - wskazała minister edukacji wymieniając m.in. nowe programy wspierające nauczycieli, np. nagrody "Pasjonaci" dla nauczycieli pracujących z uczniami szczególnie uzdolnionymi. Minister zaapelowała też do nauczycieli o aktywny udział w konsultacjach związanych ze zmianami w systemie oświaty, a szczególnie reformą przygotowywaną na 2026 rok przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE).

Czytaj także:

- Na Instytut Badań Edukacyjnych został scedowany cały proces przygotowania reformy edukacyjnej w 2026 roku, tak żeby mieć pewność, że jest to działanie merytoryczne, a nie działanie pod dyktando polityczne - sprecyzowała.

Powiedziała, że do tej pory w konsultacjach prowadzonych przez IBE wzięło udział ponad 28,8 tysięcy nauczycieli, którzy wypełnili specjalne ankiety. - Wygląda to dobrze, ale ja bym naprawdę chciała, żeby przy 600 tysiącach nauczycieli, w tych konsultacjach 600 tysięcy realnie wzięło udział - dodawała. - Bez was ta zmiana nie jest możliwa, a nie chcę, żeby była wbrew wam - oznajmiła Nowacka.

REKLAMA

Będą dwa nowe przedmioty w szkołach

Minister edukacji podkreśliła, że w najbliższym roku szkolnym wprowadzone będą dwa nowe przedmioty szkolne, w tym edukacja zdrowotna, jako przedmiot nieobowiązkowy. - Edukacja zdrowotna mam nadzieję będzie realnym wsparciem dla dzieci i młodzieży w kryzysie, szczególnie w kryzysie zdrowia psychicznego - zaakcentowała. Drugim przedmiotem, który zostanie wprowadzony do szkół będzie edukacja obywatelska. - Mam nadzieję, że będzie taką jaskółką zmiany szykowanej na rok 2026 rok, czyli kształcenie praktyczne, kształcenie kompetencji potrzebnych młodym, czyli sprawczości, umiejętności komunikowania i pracy zespołowej - wyjaśniała.

Co dalej z religią i etyką?

Poza tym, z aprobatą dyrektorów szkół zgromadzonych na krakowskiej konferencji spotkała się informacja przekazana przez Nowacką, że od września tego roku powinny wejść w życie przepisy mówiące, że jeżeli dyrektor szkoły po raz drugi będzie chciał piastować to stanowisko, to będzie to możliwe w drodze powierzenia, a nie konkursu.

- Zamierzamy zawrzeć tam (w ustawie) też przepisy wspierające nauczycieli. Chociażby większą ochronę jako funkcjonariuszy publicznych, bo mamy świadomość, że napięcia społeczne, zerwane więzi, fala hejtu wpłynęły bardzo negatywnie na to, w jaki sposób nauczyciele dzisiaj często są postrzegani i łamane są zasady dobrego zachowania w stosunku do nauczycieli - poinformowała.

REKLAMA

"Laptop dla nauczyciela"

Nowacka dodała, że  program "laptop dla nauczyciela" został poszerzony o nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, ale – ze względu na brak zgody Komisji Europejskiej – nie obejmie on nauczycieli przedszkolnych.

Czytaj także:

Skomentowała również uchwałę Sądu Najwyższego ws. wynagrodzenia za pracę nauczycieli w godzinach nadliczbowych. Szefowa MEN oceniła, że otwiera ona "bardzo dużą i ze strony ministerstwa bardzo potrzebną dyskusję o tym, jak uregulować (…) te godziny ponadwymiarowe, godziny nadliczbowe, w jaki sposób je rejestrować, w jaki sposób je rozliczać".

- Bardzo się cieszę, że wreszcie zaczynamy mieć wytyczne. Oczywiście jeszcze jest długa droga (…), ale zapraszam już dzisiaj szczególnie dyrektorów szkół do współpracy nad wypracowaniem najlepszych rozwiązań, które będą korzystne dla szkół, korzystne dla nauczycieli, i które będą dobre dla dyrektorów szkół, bo to oni na końcu ten czas pracy nauczyciela będą rozliczać, tak jak robią do tej pory - zaznaczyła Nowacka.

Źródło: PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej