Zdrowie papieża. Nowy komunikat Stolicy Apostolskiej po kolejnej nocy w szpitalu
Papież Franciszek dobrze wypoczął w nocy - poinformował w środę rano Watykan w 20. dniu hospitalizacji papieża z powodu obustronnego zapalenia płuc. Nie pojawiły się nowe kryzysy oddechowe. Po południu bez udziału Franciszka odbędą się w Rzymie uroczystości Środy Popielcowej.
2025-03-05, 11:17
Terapia oddechowa także w nocy
Papież spędził spokojną noc - poinformował Watykan w krótkim porannym komunikacie. Czytamy w nim, że Franciszek, w 20 dniu pobytu w klinice Gemelli z powodu zapalenia płuc, obudził się po 8.00 rano, co oznacza, że dobrze wypoczął. W Watykanie papież rozpoczyna dzień o 4.30 rano. W ramach terapii papież spał w masce tlenowej na twarzy, źródła watykańskie wyjaśniły, że ten rodzaj terapii umożliwia lepszy odpoczynek. Nie pojawiły się żadne trudności z oddychaniem.
Wczoraj w wieczornym biuletynie poinformowano, że kontynuowana jest tlenoterapia i fizjoterapia oddechowa. Lekarze nadal nie przedstawiają dalszych prognoz, a stan kliniczny papieża określają jako złożony i zastrzegają, że zagrożenie nie minęło.
Z powodu choroby papież nie poprowadzi dziś rozpoczynającej Wielki Post liturgii Środy Popielcowej. Uroczystości odbędą się na Awentynie, rozpocznie je procesja z kościoła św. Anzelma do bazyliki świętej Sabiny, gdzie mszy jako delegat papieża przewodniczyć będzie Penitencjariusz Większy kardynał Angelo De Donatis. Odczytana zostanie homilia przygotowana przez Franciszka.
Komentarze mediów. Papież nazwany "wojownikiem"
Włoski dziennik "Il Messaggero" nazywa w środę papieża "wojownikiem" i zaznacza, że przezwyciężył cztery kryzysy oddechowe. Franciszek, dodaje gazeta, ma "nadzwyczaj mocną i wytrzymałą" siłę witalną. Dziennik twierdzi także, że wśród kardynałów już trwa "konklawe bez konklawe", czyli - jak dodaje - swoiste "prawybory", by uniknąć podziałów wokół bogatego dziedzictwa Franciszka w przyszłości.
REKLAMA
Na łamach tych wypowiada się historyk i były redaktor naczelny watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" Gian Maria Vian, który zastrzega, że takie wstępne dyskusje nie są wyrazem braku szacunku wobec panującego papieża ani niczym skandalicznym. Jego zdaniem to dowód wielkiej odpowiedzialności za Kościół.
- "Teraz bardziej cenimy posługę następcy św. Piotra". Watykanista o papieżu Franciszku
- Papież Franciszek był podsłuchiwany? Zaskakujące doniesienia z Watykanu
Źródła: Polskie Radio/PAP/pg
REKLAMA