Likwidacja Funduszu Kościelnego? "Nie może być ZUS-em kleru"
- Chcielibyśmy, by ten podział był 50 na 50, czyli 50 procent składek opłaca osoba duchowna, 50 procent kościół - powiedziała w środę szefowa MRiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do przyszłości Funduszu Kościelnego.
2025-03-26, 10:58
Fundusz Kościelny do likwidacji. Tego chce ministerstwo
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że według projektu Lewicy ws. likwidacji Funduszu Kościelnego, 50 procent składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 proc. - zatrudniający ich kościół. Podkreśliła, że Fundusz nie może być "ZUS-em kleru". Słowa te padły podczas środowej konferencji prasowej. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny.
Fundusz Kościelny "nie może być ZUS-em kleru"
Dziemianowicz-Bąk oświadczyła, że Fundusz Kościelny "nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć". Poinformowała też, że w projekcie ustawy Lewica i kierowany przez nią resort proponują współfinansowanie składek na renty i emerytury osób duchownych przez te osoby i przez kościoły. Czyli - jak zaznaczyła - przez pracodawcę, jakim jest kościół czy związek wyznaniowy, i pracownika, jakim jest osoba duchowna.
Podział 50/50
- Chcielibyśmy, by ten podział był 50 na 50, czyli 50 procent składek opłaca osoba duchowna, 50 procent kościół, w ramach którego osoba pełni swoją funkcję, czy po prostu pracuje - oznajmiła.
Dziemianowicz-Bąk dodała, że z tej zasady miałyby być wyłączone osoby duchowne pełniące funkcje w zakonach czy na misjach, które nie mają własnego dochodu - wówczas 100 proc. składek byłoby pokrywane przez kościół czy związek wyznaniowy.
REKLAMA
Czytaj także:
- Co dalej z Funduszem Kościelnym? Minister Buczyńska: jest reliktem starych czasów i wymaga reformy
- "Rozwiązanie nowoczesne, ale wymaga czasu na przyzwyczajenie wiernych". Ks. prof. Walencik o odpisie podatkowym
Warto podkreślić, że 95 procent wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych.
Źródło: PAP/hjzrmb/kor
REKLAMA