Putin staje do walki o Arktykę. "Trampolina do ewentualnych konfliktów"
Władimir Putin oświadczył, że zwiększy siły stacjonujące w Arktyce. Region ten staje się elementem rywalizacji wielu państw, w tym Rosji, której zależy nie tylko na potencjale surowcowym, ale również szlakach morskich.
2025-03-27, 21:55
Arktyka. Putin zapowiada reakcję
Prezydent Rosji Władimir Putin podczas obrad Międzynarodowego Forum Arktycznego w Murmańsku zapowiedział, że Rosja zwiększy siły stacjonujące w Arktyce. Stwierdził, że Moskwa będzie konsekwentnie broniła swoich interesów, lecz mimo wzrostu rywalizacji w regionie, współpraca jest możliwa. - To oczywiste, że rola i znaczenie Arktyki zarówno dla Rosji, jak i dla całego świata rośnie. Ale niestety, geopolityczna konkurencja, walka o pozycję w tym regionie również się nasila - dodał Władimir Putin.
Dodatkowo stwierdził, że Rosję niepokoi fakt, iż "kraje NATO coraz częściej wyznaczają Dalekiej Północy rolę trampoliny do ewentualnych konfliktów". Zaznaczył, że Rosja monitoruje sytuację i przygotowuje odpowiednią reakcję.
Rosja walczy o kluczowe szlaki morskie
Arktyka stała się kluczowym punktem gry politycznej Putina ze względu na zachodnie sankcje, które blokują handel do Europy. Po ataku na Ukrainę w 2022 roku, Rosja musiała przesunąć swój handel w kierunku Azji, do czego potrzebny jest północny szlak przez wody Arktyki. Putin wezwał do rozbudowy północnych portów Rosji i budowy floty handlowej w Arktyce, wspieranej przez lodołamacze nowej generacji, w tym te o napędzie jądrowym. Ponieważ jednak obecne możliwości Rosji są niewystarczające, będzie to wymagało zakupu statków i współpracy z zagranicznymi stoczniami.
Bogactwo Arktyki
REKLAMA
Putin powiedział, że zagraniczni partnerzy, którzy są gotowi do współpracy z Rosją w regionie, otrzymają gwarancję dobrego zwrotu z inwestycji. W Arktyce znajdują się zasoby paliw kopalnych i bogactw mineralnych zarówno pod stałym lądem, jak i pod dnem morskim. Wraz z globalnym ociepleniem dotarcie do nich może stać się łatwiejsze. Arktyka jest obszarem rywalizacji wojskowej, a jak twierdzą analitycy, Rosja ponownie otwierając bazy z czasów radzieckich i modernizując swoją marynarkę wojenną, umocniła obecność w tym terenie znacznie szybciej niż Zachód.
Czytaj także:
- Rosja bierze na celownik kolejny kraj. Oskarżenia o militaryzację, wezwano ambasadora
- "Zimna plama" na oceanie. Może to wpłynąć na klimat w Europie
- "Putin wkrótce umrze, to fakt". Zełenski o tym, czego boi się prezydent Rosji
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/JL
REKLAMA