Ogród Botaniczny UW. Magiczne miejsce na mapie Warszawy
Profesor Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW i dr Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, kierowniczka Pracowni Edukacji, przypomnieli w Polskim Radiu 24, okoliczności powstania ogrodu oraz jego znaczenie dla polskiej nauki i kultury.
2025-03-30, 10:00
W opinii dr Marianny Darżynkiewicz-Wojcieskie, ludzie z poprzednich epok mieli bliższy kontakt z naturą niż obecnie. Dopiero pandemia uświadomiła nam, że nie możemy ciągle żyć zamknięci w mieszkaniach, dlatego tak chętnie odwiedzali lasy. A po wygaśnięciu pandemii COVID-19 docenili swój kontakt z przyrodą.
Posłuchaj
- Ogrody to azyl, są pewną formą wolności, można w nich odetchnąć od codziennej gorączki. W naszych działaniach edukacyjnych staramy się wyjaśniać, że ogrody i przyroda, to jest coś czego stale potrzebujemy - powiedział prof. Marcin Zych.
REKLAMA
Dyrektor Ogrodu Botanicznego, przypomniał, że liczy on sobie już 200 lat, a jego historia jest mocno związana z historią Polski. Zupełnym paradoksem jest to, że powstał za zgodą cara Aleksandra I, który jako koronowany król Polski, zezwolił na powstanie Uniwersytetu Warszawskiego, a Ogród Botaniczny był jego częścią. Oddał także część terenów należących Łazienek Królewskich, które po upadku Polski były we władaniu carskiej rodziny, na potrzeby powstania zbioru roślin i drzew.
* * *
Audycja: Ogrody sztuki
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: Profesor Marcin Zych (dyrektor Ogrodu Botanicznego UW) i dr Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, (kierowniczka Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego)
Data emisji: 30.03.2025
Godzina emisji: 8.30
REKLAMA
Polskie Radio 24 /sw
Polecane
REKLAMA