XXI Festiwal Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej. "Unikalne dziedzictwo kulturowe"

- Fenomenem tego festiwalu jest to, że to mieszkańcy sam zgłaszają i realizują swoje propozycje, my ich tylko wspieramy. Oprócz wydarzeń stricte artystycznych, kulturalnych, spotkań autorskich czy wystaw, otwartych pracowni artystów są to wydarzenia o charakterze ekologicznym czy sportowym - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wojcierowska, koordynatorka Festiwalu.

2025-05-18, 18:35

XXI Festiwal Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej. "Unikalne dziedzictwo kulturowe"
W Podkowie Leśnej bardzo prężnie działa społeczność lokalna skupiona m.in. wokół Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich . Foto: CKIO Podkowa Leśna / fb.com

Festiwal Otwarte Ogrody jest tworzony od 2005 roku oddolnie przez mieszkańców Podkowy i sąsiadów oraz organizacje społeczne i instytucje kultury. Nieprzerwanie przyciąga rzesze mieszkańców Podkowy leśnej oraz gości, prezentując gościnność i kreatywność oraz olbrzymi potencjał twórczy i kapitał społeczny Miasta Ogrodu.

Agnieszka Wojcierowska zwracała uwagę, że według wielu specjalistów Podkowa Leśna najpełniej realizuje ideę "miast ogrodów" brytyjskiego urbanisty Ebenezera Howarda zaprezentowaną na przełomie XIX i XX w. Howard postulował tworzenie niewielkich, samowystarczalnych miast, które zapewniałyby mieszkańcom to, czego brakowało wówczas w metrologiach, ciasnych, zatłoczonych, nieprzyjaznych ludziom.

Koordynatorka wydarzenia podkreślała, że to świetna okazja by podzielić się unikalnym dziedzictwem Podkowy Leśnej. - Fenomenem tego festiwalu jest to, że to mieszkańcy sam zgłaszają i realizują swoje propozycje, my ich tylko wspieramy. Oprócz wydarzeń stricte artystycznych, kulturalnych, spotkań autorskich czy wystaw, otwartych pracowni artystów są to wydarzenia o charakterze ekologicznym czy sportowym - zaznaczyła.

Posłuchaj

Agnieszka Wojcierowska (Ogrody sztuki) 22:04
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczna, 21. już edycja Otwartych Ogrodów odbędzie w dniach 30 maja - 1 czerwca. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest przypadający w tym roku jubileusz 100 lat powstania Miasta Ogrodu Podkowa Leśna. 

REKLAMA

W tym roku będzie można wybierać z ponad 50 różnorodnych wydarzeń organizowanych przez mieszkańców. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Festiwal Otwarte Ogrody Podkowa Leśna Festiwal Otwarte Ogrody Podkowa Leśna

Program wydarzenia dostępny jest na stronie CKiIO, koordynatora wydarzenia.

 Czytaj także:

* * *

REKLAMA

Audycja: Ogrody sztuki 
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Agnieszka Wojcierowska, koordynatorka Festiwalu
Data emisji: 18.05.2025
Godzina emisji: 8.35

Źródło: Polskie Radio 24/ Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej