Tusk z apelem do Trumpa. "Drodzy przyjaciele"
Premier Donald Tusk zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie zapowiadanych przez niego ceł. - Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja - powiedział szef rządu w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. - Ameryka mogła i zawsze może liczyć na Polskę. Macie tu wyłącznie przyjaciół - podkreślił premier.
2025-03-31, 16:11
Tusk apeluje do Trumpa. "Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja"
Szef rządu poinformował, że właśnie została podpisana kolejna polsko-amerykańska umowa w dziedzinie obronności. - Dla nas, Polaków, nasza przyjaźń, nasz sojusz i wzajemna lojalność nie jest abstrakcją - przekonywał premier. Dodał, że Polska wydaje na obronność prawie 5 proc. PKB i we współpracy z USA buduje "nowoczesną i największą armię w Europie" w celu obrony swych granic, ale i "wspólnych wartości i interesów".
- Ameryka może i zawsze będzie mogła liczyć na Polskę. Macie tu tylko przyjaciół. To samo mogę powiedzieć o Europie, jako całości. Macie tu tylko przyjaciół i zaufanych sojuszników, od Portugalii, po Polskę, od Danii po Grecję. W naszym wspólnym amerykańsko-europejskim interesie są mocne Stany Zjednoczone, mocna Unia Europejska i NATO, nie słabsze. Proszę o tym pomyśleć, panie prezydencie i drodzy amerykańscy przyjaciele, zanim zdecydujecie się wprowadzić cła przeciwko waszym najbliższym sojusznikom. Kooperacja jest zawsze lepsza niż konfrontacja - zakończył Donald Tusk.
Polsko-amerykańska umowa o obronności. Co zakłada podpisane porozumienie?
Podpisana w poniedziałek umowa z USA dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu PATRIOT w Siłach Zbrojnych i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia. Realizacja umowy pozwoli na uzyskanie gotowości operacyjnej wyrzutni PATRIOT, na których opiera się program Wisła. Polska jest drugim krajem na świecie, po USA, z najnowocześniejszymi zestawami PATRIOT z systemem IBCS.
REKLAMA
Trump zapowiada cła na importowane auta. Stawki opłat dziesięciokrotnie wyższe
W środę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że 2 kwietnia nałoży 25-procentowe cło na wszystkie samochody osobowe i lekkie ciężarówki importowane z zagranicy. Dotychczasowa stawka wynosiła 2,5 proc Wśród najważniejszych eksporterów samochodów do USA są kraje UE, a wśród nich zwłaszcza Niemcy, Słowacja, Włochy i Szwecja. Według niemieckiego urzędu statystycznego Destatis w 2024 r. Niemcy wyeksportowały 3,4 mln nowych samochodów o wartości 135 mld euro, z czego do USA wyeksportowano blisko 450 tys.
- Trump ogłasza cła na samochody. "Początek wyzwolenia Ameryki"
- Wydatki na obronność a budżet. Minister finansów: żadnych cięć nie będzie
Państwa europejskie jednomyślnie skrytykowały zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa. M.in. minister gospodarki Niemiec Robert Habeck stwierdził, że dodatkowe cła negatywnie odbiją się zarówno na europejskich gospodarkach, jak i na amerykańskiej. Wezwał do pilnych negocjacji w celu zapobieżenia "spirali wojny handlowej". - UE musi udzielić stanowczej odpowiedzi na cła; musi być jasne, że nie cofniemy się przed USA - powiedział Habeck.
Źródła: Polskie Radio/X/mbl
REKLAMA
REKLAMA