Nowy podcast dokumentalny Polskiego Radia podąża śladem pierwszego badacza zbrodni katyńskiej
Zanim prawda o jednej z najpotworniejszych zbrodni II wojny światowej wyszła na jaw, jeden człowiek podjął się zadania odnalezienia tysięcy zaginionych polskich oficerów, którzy – jak się potem okazało – padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Kim był i jak przebiegała jego misja? Z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy zbrodni katyńskiej Polskie Radio przygotowało podcast "Tajemnica nieludzkiej ziemi".
2025-04-09, 08:00
Zanim prawda o jednej z najpotworniejszych zbrodni II wojny światowej wyszła na jaw, jeden człowiek podjął się zadania odnalezienia tysięcy zaginionych polskich oficerów, którzy – jak się potem okazało – padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Kim był i jak przebiegała jego misja? Czteroodcinkowy podcast Polskiego Radia przedstawia historię zamordowania tysięcy polskich jeńców, w tym oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Czyni to z perspektywy misji Józefa Czapskiego, cudem ocalonego więźnia Starobielska. Śledzimy go jako wysłannika gen. Władysława Andersa, którego zadaniem było odnalezienie w czeluściach sowieckiego imperium tysięcy jego zaginionych kolegów.
Czteroodcinkowa seria przedstawia historię zamordowania tysięcy polskich jeńców, w tym oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Czyni to z perspektywy misji Józefa Czapskiego, cudem ocalonego więźnia Starobielska. Śledzimy go jako wysłannika gen. Władysława Andersa, którego zadaniem było odnalezienie w czeluściach sowieckiego imperium tysięcy jego zaginionych kolegów – ludzi, którzy, jak się później okazało, padli ofiarą zbrodni katyńskiej.
Najniebezpieczniejsza misja opowiedziana głosami świadków
- Misja Czapskiego rozpoczęła się wraz z początkiem formowania się Armii Andersa w ZSRR. Były więzień Starobielska zadawał sobie pytanie, gdzie podziali się jego koledzy? - zapowiada współautor scenariusza i producent podcastu, Bartłomiej Makowski z Agencji Kreacji Projektów Podcastowych Polskiego Radia.
REKLAMA
- Poszukiwania zawiodły go do najniebezpieczniejszych miejsc w Związku Sowieckim – gabinetów ludzi, którzy byli odpowiedzialni za mechanizm totalitarnego terroru – mówi współautor scenariusza Jacek Puciato, dziennikarz historyczny Polskiego Radia.
Unikatowe nagrania archiwalne
W podcaście wykorzystano nagrania Archiwum Polskiego Radia, BBC i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Są to nagrania wspomnień samego Józefa Czapskiego, ale też innych bohaterów tego dramatu m.in. ocalałych ze zbrodni katyńskiej, gen. Władysława Andersa, gen. Władysława Sikorskiego, czy rodzin ofiar zamordowanych przez NKWD.
- Wykorzystanie unikatowych nagrań z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa jest jednym z wyróżników Polskiego Radia w sferze podcastowej – wskazuje dyrektor Agencji Kreacji Projektów Podcastowych, Paweł Heba. – Produkcje poruszające tematy historyczne są jednym z elementów strategii podcastowej Polskiego Radia. W ostatnim czasie zaprezentowane zostały produkcje takie jak: "Pamięć w eterze" poruszający tematykę tego, jak ukazywano Powstanie Warszawskie w czasach PRL oraz "A więc wojna", w którym usłyszeć można jeden z największych skarbów Polskiego Radia, czyli nagrania pochodzące z cudem ocalałych płyt z września 1939 roku. Planujemy korzystać z bogatych zasobów Archiwum Polskiego Radia w nowych produkcjach.
Narratorem w podcaście "Tajemnica nieludzkiej ziemi" jest Mariusz Bonaszewski, ceniony aktor i doświadczony lektor audiobooków.
REKLAMA

Premierowy odcinek już 9 kwietnia. Podcast dostępny na platformie polskieradio.pl oraz na największych platformach streamingowych m.in. Spotify i Apple Podcast.
REKLAMA