Miasta bez spalin. Jak działają Strefy Czystego Transportu?
Polskie miasta będą stopniowo wdrażać Strefy Czystego Transportu (SCT). To nowy, proekologiczny element unijnej polityki miejskiej. Ma poprawić jakość powietrza, zdrowie mieszkańców i komfort życia w zatłoczonych metropoliach.
2025-04-09, 20:00
Liderem na skalę ogólnopolską jest dziś Warszawa, która wprowadziła Strefę od lipca 2024 roku. W Europie działa już ponad 300 Stref Czystego Powietrza. Od sierpnia 2024 cały Londyn objęty jest ograniczeniami z wjazdem dla starych aut.
Badania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazały, że spaliny, zwłaszcza te z diesli, które produkują wyjątkowo dużo tlenków azotu, mają m.in. negatywny wpływ na poziom koncentracji młodzieży szkolnej. Według danych stołecznego ratusza mieszkanie przy ruchliwych trasach, jak np. Aleja Niepodległości, zwiększa nawet kilkanaście razy ryzyko chorób płuc i serca.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce ze Strefą Czystego Transportu, ale jest ona wprowadzana stopniowo od lipca ubiegłego roku i dotyczy tylko 7 proc. powierzchni miasta. Chodzi o ograniczanie wjazdu do stolicy pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat i 18 lat dla aut z silnikiem diesla. Zakaz nie obejmuje na razie mieszkańców stolicy, seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz zabytkowych samochodów. Ograniczenia dotyczą zaledwie 1,5 procent pojazdów, które poruszają się po ulicach miasta, chodzi o tę grupę pojazdów, które przyjechały do centrum spoza stolicy - wyjaśniała Nina Józefina Bąk. Jednak te normy będą stopniowo podwyższane.
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: Nina Józefina Bąk (dyrektor Clean Cities Campaign w Polsce)
Data emisji: 09.04.2025
Godzina emisji: 19.06
PR24 /sw
REKLAMA
REKLAMA