Transport publiczny. "Warszawa jest europejskim liderem"
- Warszawiacy lubią komunikację publiczną. Prawie 60 procent codziennych podróży to podróże transportem publicznym. Pod tym względem nasza stolica jest liderem na tle innych krajów Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Florczak, naczelnik Wydziału Polityki Mobilności Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
2025-04-03, 20:00
Stołeczna komunikacja w roku 2024 przewiozła prawie miliard pasażerów. Jak zaznaczył Maciej Florczak, gdy porówna się Warszawę do innych zagranicznych aglomeracji, gdzie jest nawet 10-15 linii metra, wyraźnie widać, że udział transportu publicznego jest większy w naszej stolicy.
Posłuchaj
- Pod względem statystycznym najwięcej pasażerów, zwłaszcza na krótszych trasach, przewożą autobusy. Często służą one do tego, aby dojechać do metra lub tramwaju. Linia tramwajowa do Wilanowa to największa tego typu inwestycja w Polsce. I choć jej budowa wciąż trwa, to okazała się dużym sukcesem w przewożeniu mieszkańców. Na tej trasie już przewieziono parę milionów osób - powiedział Maciej Florczak.
Nadal około 35 procent warszawiaków korzysta głównie z samochodu. Podróże piesze preferuje około 20 procent ludzi, a rowerowe kilka procent. Jednak w tym zakresie wiele zależy od pory roku i warunków pogodowych. Aby zaprojektować nowe trasy komunikacyjne transportu publicznego co 5-10 lat przeprowadza się Warszawskie Badanie Ruchu.
REKLAMA
Pierwsze tego typu badania w stolicy były przeprowadzone już w latach 1969-70. Nowe badanie właśnie trwa. Ankieterzy poprzez szereg szczegółowych pytań tworzą tzw. dzienniczek podróży, gdzie zapisują, dokąd i czym jeżdżą mieszkańcy warszawskiej metropolii. Na podstawie tych ankiet tworzony jest matematyczny model ruchu pasażerskiego.
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: Maciej Florczak (naczelnik Wydziału Polityki Mobilności Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy)
Data emisji: 03.04.2025
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24 /sw
REKLAMA