Jak czytają Polacy? Oto najnowszy raport Biblioteki Narodowej
W 2024 roku poziom czytelnictwa książek w Polsce utrzymał się powyżej granicy 40 proc. Mimo niewielkiego spadku względem ubiegłego roku, dane sugerują wyraźne uspokojenie sytuacji po niepokojących wahaniach sprzed 2023 roku.
2025-04-15, 09:49
Poziom czytelnictwa w Polsce. Raport
Jak co roku, Biblioteka Narodowa opublikowała raport podsumowujący stan czytelnictwa w Polsce. Najnowsze opracowanie obejmuje dane za 2024 rok. Wynika, że w 2024 roku 41 proc. respondentów zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki.
Kobiety nadal czytają częściej niż mężczyźni - odpowiednio 47 proc. i 35 proc. Najwyższy poziom czytelnictwa utrzymuje się w grupie wiekowej 15–18 lat (54 proc.), a najniższy - wśród osób powyżej 70. roku życia (25 proc). Na wysokie wyniki wśród młodzieży wpływa przede wszystkim fakt, że są to osoby uczące się, regularnie korzystające z podręczników i lektur szkolnych.
Najwyższy odsetek czytających odnotowano wśród mieszkańców największych miast - powyżej 500 tysięcy osób, gdzie książki czyta 51 proc. badanych. Wpływ na to mają m.in. wyższy poziom wykształcenia, charakter pracy oraz lepszy dostęp do księgarń, bibliotek i antykwariatów. Dodatkowym czynnikiem są znajdujące się w tych ośrodkach uczelnie wyższe. Najniższe wskaźniki czytelnictwa - 36 proc. - dotyczą wsi i małych miast do 20 tysięcy mieszkańców.
REKLAMA
Wciąż królują papierowe książki
Zakupy – zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i internetowych – wciąż pozostają najczęstszym sposobem pozyskiwania książek. Z kolei biblioteki cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodych osób, przede wszystkim uczniów i studentów. Nadal zdecydowana większość czytelników sięga po książki w tradycyjnej, papierowej formie - tylko co 25. osoba deklaruje przeczytanie choć jednej książki na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego.
Mimo że książki - zarówno drukowane, jak i cyfrowe - nadal odgrywają istotną rolę, nie są już dominującą formą kontaktu z tekstem. Aż dwie trzecie badanych przyznaje, że regularnie czyta dłuższe treści w formie elektronicznej. Artykuły prasowe, hasła encyklopedyczne czy inne rozbudowane teksty publikowane w internecie są dziś bardziej popularne niż książki – niezależnie od wieku odbiorców.
- Pierwszy bluesman Polski napisał niezwykłą książkę. Sławomir Wierzcholski wciąż odczarowuje harmonijkę
- Ich budowa trwa tydzień. Stworzyli domy odporne na trzęsienia ziemi
- Przełom w nauce. Płynna bateria, która ma dowolny kształt
Źródło: Biblioteka Narodowa/ nł
REKLAMA
REKLAMA