Kod 39. Na Białoruś trafiły pojazdy z działu jądrowego Rosji

Na Białoruś sprowadzono pojazdy opancerzone należące do tzw. departamentu "jądrowego" Ministerstwa Obrony Rosji. Są widoczne na wideo z prób przed paradą zwycięstwa. Wcześniej Radio Swaboda donosiło o rozbudowie hangarów na systemy Iskander w Osipowiczach na Białorusi i pracach w pobliskiej bazie, która może być szykowana na broń jądrową Rosji.

2025-04-23, 20:25

 Kod 39. Na Białoruś trafiły pojazdy z działu jądrowego Rosji
Na próbacg parady na lotnisku pod Mińskiem zauważono rosyjskie pojazdy z departamentu zarządzania bronią jądrową. Foto: Svaboda.org

Rosyjskie pojazdy jądrowe na Białorusi

Rosyjskie pojazdy z departamentu "jądrowego" dostrzegli dziennikarze Radia Swaboda. Pojawiły się na nagraniach z 3 kwietnia, pokazujących próby parady na Dzień Zwycięstwa, na lotnisku Lipki pod Mińskiem.

Radio Swaboda pisze, że za przechowywanie, eksploatację i konserwację amunicji jądrowej odpowiada 12. Główny Zarząd Ministerstwa Obrony Rosji, do którego mogą należeć te pojazdy bojowe. Podlega mu też specjalna służba, która monitoruje próby nuklearne w innych krajach.

Gdzie jest kod 39?

Pojazdy mają czarne rosyjskie tablice rejestracyjne. Dwucyfrowy kod w prawym rogu wskazuje okręg wojskowy lub rodzaj sił zbrojnych, do którego przydzielony jest sprzęt -wyjaśniają dziennikarze.

Kod cyfrowy 39, zgodnie z rozkazem Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej z dnia 22 listopada 1999 r. nr 550, został przydzielony 12. Głównemu Zarządowi Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Rozkaz ten uchylono w 2005 roku. Jednak większość ekspertów twierdzi, że kody nadal obowiązują, tylko że obejmuje je tajemnica.

REKLAMA

Kod 39 dostrzeżono na dwóch typach sprzętów. Jeden to pojazd podobny do karetki Linza. Drugi przypomina transporter opancerzony Ural lub Spartak. Na nagraniu widać w sumie około 15 tych pojazdów.

Kiedy dotarły na Białoruś?

Kiedy te pojazdy przywieziono na Białoruś? Nie wiadomo. Jak przekazuje jednak Radio Swaboda, niezależny Białoruski Związek Pracowników Kolei (belzhd.info) odnotował przyjazd pociągu wojskowego z nieznanego kierunku w Rosji z 29 na 30 marca tego roku. W Orszy na Białorusi doszło do zmiany lokomotywy. Skład dotarł potem do stacji Azaryszcze pod Mińskiem. Zawierał wagon z wojskowymi i 14 wagonów specjalnych, takich, które przewożą po dwa pojazdy opancerzone.

Białoruski Związek Pracowników Kolei” opublikował również zdjęcie rozładunku wagonów, zrobione rzekomo 30 marca między godziną 7:30 a 8:00 rano na stacji Azaryszcze pod Mińskiem - wskazano.

REKLAMA

Radio Swaboda zamówiło zdjęcie z firmy Planete Lab z tego dnia około godziny 15. Jest ono do wiadomości redakcji, ale potwierdza obecność składu na stacji Azaryszcze - czytamy. A stacja ta jest blisko lotniska Lipki, gdzie była próba parady.

Osipowicze: tu rozbudowane są hangary dla Iskanderów

Radio Swaboda informowało wcześniej o tym, jak szybko władze budują infrastrukturę wojskową w Osipowiczach. Chodzi po pierwsze o miejsce na Iskandery, po drugie o rozbudowę bazy, gdzie może być przygotowywane miejsce do składowania rosyjskiej amunicji jądrowej.

Radio Swaboda pisało o zmianach w Osipowiczach 24 marca, prezentując zdjęcia satelitarne.

REKLAMA

Radio Swaboda ustaliło, że od początku wojny na Ukrainie infrastruktura wojskowa w pobliżu Osipowicz została znacznie rozbudowana. Budowana jest oddzielna linia kolejowa. W Osipowiczach, "stolicy artylerii", są obecnie co najmniej trzy brygady wojskowe tego rodzaju - 51. Brygada Artylerii Gwardii, 336. Brygada Artylerii Rakietowej i 465. Brygada Rakietowa.

Jak czytamy, system rakietowy Iskander-M, zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych, najprawdopodobniej znajduje się na wyposażeniu 465. Brygady Rakietowej. Co najmniej dwa dywizjony takich kompleksów dostarczono na Białoruś - taką informację podał Alaksandr Łukaszenka w lutym 2024 roku.

Radio Swaboda pisze, że skład dywizjonu Iskander-M armii rosyjskiej obejmuje dwie baterie rakietowe. To około 12 wozów - dowódczo-sztabowe, wyrzutnie, wóz załadunkowy, konserwacyjny. Dwa dywizjony to 24 pojazdy, z czego osiem wyrzutni.

Tymczasem, jak pisze portal Radia Swaboda 24 marca, od października 2022 roku w jednostce wojskowej nr 12147 w Osipowiczach rozpoczęła się budowa nowych hangarów, każdy mogący mniej więcej zmieścić jeden dywizjon Iskanderów. Jeden powstał latem 2023 roku, jesienią położono fundamenty dwóch następnych. Według Radia Swaboda, w Osipowiczach może zostać stworzona nowa brygada, złożona z trzech  dywizjonów z iskanderami.

REKLAMA

Zdjęcie satelitarne miejscowości Osipowicze z 25 lutego 2025 roku pokazuje, że prace budowlane są prawie ukończone. I od lipca 2023 roku wybudowano m.in. trzy dodatkowe hangary, prawdopodobnie dla Iskanderów.

Oprócz tego zbudowano  budynki magazynowe na pojazdy i inne mienie, odnowiono opuszczony budynek koszar, magazyn i budynek administracyjny, zbudowano kompleks sportowy z dużym boiskiem piłkarskim. W pobliżu na terenie wojskowym budowane są wieżowce.

12 km od miasta i potencjalnego miejsca składowania Iskanderów znajduje się 1405. Baza Amunicji Artyleryjskiej (jednostka wojskowa 42707), gdzie - według niektórych mediów mają być przygotowywane obiekty do składowania głowic nuklearnych. Również tam mają miejsce zmiany - pisze Radio Swaboda. Przez ostatnie dwa lata budowano nowe obiekty, stare modernizowano.

Do bazy wojskowej budowana jest oddzielna linia kolejowa, która połączy 1405. bazę amunicji artyleryjskiej z Osipowiczami, gdzie stacjonują Iskandery. Na razie wykarczowano teren pod tę trasę.

REKLAMA

Żródło: Radio Swaboda/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej