Nakaz aresztowania dla Netanjahu. Premier Izraela walczy o zmianę decyzji MTK
Sąd Apelacyjny Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze orzekł, że Izba Przygotowawcza musi ponownie rozpatrzyć sprzeciw Izraela wobec jurysdykcji Trybunału. Sprawa dotyczy nakazów aresztowania premiera Benjamina Netanjahu oraz ministra obrony Joawa Galanta, wydanych w związku z zarzutami popełnienia zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Izrael utrzymuje, że Trybunał nie miał podstaw prawnych do ich wydania.
2025-04-25, 08:05
Izrael ponownie odwołuje się od decyzji MTK
Sąd Apelacyjny Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze nakazał Izbie Przygotowawczej ponowne rozpatrzenie sprzeciwu Izraela wobec jurysdykcji Trybunału. W listopadzie ubiegłego roku MTK wydał nakazy aresztowania premiera Benjamina Netanjahu oraz ministra obrony Joawa Galanta, oskarżając ich o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Strefie Gazy. Izrael stanowczo sprzeciwia się tym działaniom, twierdząc, że Trybunał nie miał podstaw prawnych do ich wydania. Minister spraw zagranicznych Izraela skrytykował również decyzję sądu o utrzymaniu ważności nakazów, określając je na platformie X jako "bezprawne".
Sąd Apelacyjny nieugięty. Netanjahu wciąż z nakazem aresztowania
Po wydaniu przez Trybunał nakazu aresztowania, Izrael złożył odwołanie. Izba Przygotowawcza je odrzuciła, uznając za przedwczesne. Sędziowie apelacyjni zaś uznali to za "błąd prawny". Ich zdaniem Izba Przygotowawcza w "niewystarczającym stopniu" odniosła się do argumentu Izraela, że trybunał nie powinien mieć jurysdykcji nad izraelskimi przywódcami i tym samym nie powinien wydawać nakazów aresztowania. Nakazano zatem Izbie Przygotowawczej ponowne rozpatrzenie sprawy. Jednocześnie Sąd Apelacyjny nie zgodził się na tymczasowe zawieszenie nakazów aresztowania. Izraelskie media uznały decyzję Sądu Apelacyjnego za zwycięstwo proceduralne.
Czytaj także:
- Kondolencje zniknęły z sieci. Milczenie Izraela po śmierci papieża
- Krwawy poranek w Strefie Gazy. Co najmniej 25 ofiar ataków Izraela
- Duda grzmi w Auschwitz: nigdy więcej antysemityzmu
Źródła: PolskieRadio24.pl/IAR/JL
REKLAMA