Portrety Stoczni Gdańskiej. "Trzeba je przechować dla przyszłych pokoleń"
- Ta stocznia zawsze mnie fascynowała, portretowałem go zgodnie z sugestiami mojego wykładowcy, aby pokazać moje możliwości, dopiero potem pojawił się projekt "Stocznia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szlaga, artysta-fotografik, który od dekad portretuje Stocznię Gdańską, którego wystawę prac "Stocznia - dokument utraty", można obejrzeć w stołecznej Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym, do 18 maja 2025 roku.
2025-04-27, 11:35
Michał Szlaga w 1999 roku zaczął robić zdjęcia, które dokumentowały zmiany Stoczni Gdańskiej i tę pracę kontynuuje do dziś. Ten legendarny w dziejach Polski zakład, był miejscem narodzin "Solidarności". To wtedy powstał projekt "Stocznia" dokumentujący historię ostatnich dwóch dekad zmian tego ikonicznego dla polskich przemian politycznych zakładu.
Posłuchaj
- Na początku nie wiedziałem, czego chcę, ani czego mogę spodziewać. Zakład był olbrzymi, bo miał ponad 150 hektarów. Dopiero stopniowo poznawałem poszczególne kwartały stoczni. Moje pierwsze fotografie to były pejzaże, nocne zdjęcia tego zakładu, szukałem też piękna w statkach. Ale w pewnym momencie, dopiero po czterech lat, zacząłem bardziej uważnie, trochę tak po reportersku, obserwować ludzi zatrudnionych w stoczni. Moją pracą na uczelni był cykl "Ginące zawody" i wtedy powstała seria 12 portretów robotników stoczniowych - powiedział Michał Szlaga.
Powolne wyburzanie Stoczni Gdańskiej
W późniejszym okresie artysta dokumentował coraz bardziej dramatyczne zmiany dotyczące stoczni, której tereny były przejmowane pod działalność deweloperów. Dlatego chciał je udokumentować. Chodziło o utrwalenie zabytków architektury stoczni, często pochodzących z końcu XIX wieku. Ale także inwestycje w stocznię z czasów Edwarda Gierka, bo w jego opinii służby konserwatorskie, koncentrowały się tylko na historii "Solidarności", pomijając inne aspekty kulturowe.
REKLAMA
Laureat wielu nagród
Michał Szlaga może poszczycić się imponującym dorobkiem artystycznym oraz długą listą nagród i wyróżnień. Otrzymał dwie pierwsze nagrody w kategorii "Architektura" i "Ludzie", jakie otrzymał na International Photography Awards w Nowym Jorku w 2007 roku. Jest także zdobywcą Grand Press Photo w latach 2005, 2007, 2012, wyróżnienia Splendor Gedanensis i Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2014.
* * *
Audycja: Głębia ostrości
Prowadząca: Iga Niewiadomska
Gość: Michał Szlaga (artysta-fotografik, który od dekad portretuje Stocznię Gdańską)
Data emisji: 27.04.2025
Godzina emisji: 11.06
PR24 / sw
REKLAMA
REKLAMA