Spóźnienie na maturę 2025 – co za to grozi? Co trzeba zrobić?

Spóźnienie na maturę to scenariusz, którego każdy uczeń wolałby uniknąć. Poza wiedzą potrzebną na egzaminy warto też znać zasady dotyczące organizacji matur. Co grozi za spóźnienie się na maturę 2025? Jak zachować się w takiej sytuacji? Wyjaśniamy poniżej.

2025-04-29, 08:12

Spóźnienie na maturę 2025 – co za to grozi? Co trzeba zrobić?
Spóźnienie na maturę ma swoje konsekwencje. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Matura 2025. Co grozi za spóźnienie się na egzamin?

Matura w 2025 roku rozpocznie się w poniedziałek 5 maja punktualnie o godzinie 9:00. Wtedy uczniowie będą już siedzieć w ławkach i otrzymają arkusze egzaminacyjne. Zgodnie z przepisami sala egzaminacyjna jest już zamknięta dla spóźnialskich. Oznacza to, że nie można spóźnić się na maturę.

W uzasadnionych przypadkach (np. nagła sytuacja losowa) można wejść na salę do momentu zakończenia czynności organizacyjnych, czyli zanim zostanie zapisana w widocznym miejscu godzina rozpoczęcia i zakończenia egzaminu.

W związku z tym najlepiej zjawić się w szkole dużo wcześniej i zaoszczędzić sobie nerwów i stresu, próbując dostać się do placówki na ostatnią chwilę.

Co zrobić, kiedy nie przyszło się na maturę?

Zaspanie na egzamin dojrzałości jest jednym z najczarniejszych scenariuszy dla uczniów. Jednak zdarzają się też przypadki losowe lub choroba, przez które nie możemy zjawić się na maturze. Co wtedy?

REKLAMA

Wówczas maturzysta ma prawo podejść do egzaminu w dodatkowym terminie. Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami podanymi przez CKE uczniowie będą mieć taką szansę w dniach 3-17 czerwca. Przed stawieniem się na egzamin w czerwcu trzeba złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Dokument należy złożyć najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin.

Do egzaminów maturalnych w tym roku ma przystąpić ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Wraz z nimi do egzaminów przystąpią też absolwenci z wcześniejszych roczników.

Czytaj więcej:

Źródło: PolskieRadio24.pl/cke.gov.pl/mw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej