Matura 2025 będzie łatwiejsza? Szef CKE zdradza planowane zmiany

Matura 2025 może być łatwiejsza niż próbna – zapowiada dyrektor CKE. Po cięciach w podstawie programowej uczniowie mogą liczyć na prostsze arkusze, a dodatkowe miesiące przygotowań mają zaowocować lepszymi wynikami. CKE zapewnia także o nowych zabezpieczeniach przed przeciekami oraz planuje cyfrową przyszłość egzaminów.

2025-04-24, 09:35

Matura 2025 będzie łatwiejsza? Szef CKE zdradza planowane zmiany
Szef CKE zapowiada przebieg tegorocznych matur . Foto: Lukasz Piecyk/REPORTER

Matura 2025 będzie łatwiejsza? 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski w rozmowie z RMF24 zapewnia, że tegoroczna matura nie powinna sprawiać uczniom trudności. Zakrzewski przypomniał, że na podstawie decyzji minister edukacji Barbary Nowackiej, wycięto około 20-25% podstawy programowej. Mimo że dyrektor CKE nie mógł jednoznacznie stwierdzić, że majowy arkusz będzie łatwiejszy, niż próbny, który uczniowie wypełnili w grudniu, zapewnił, że dodatkowe pół roku przygotowań na pewno poskutkują lepszymi wynikami. Próbne arkusze w grudniu zostały poddane takim samym procedurom (recenzjom, ewaluacjom), jak te w terminie właściwym, dlatego teoretycznie powinny być na tym samym poziomie. W praktyce jednak, rzeczywiste wyniki egzaminów są zawsze znacznie lepsze od grudniowej próby.

Co z maturą z matematyki?

Wokół maturalnego egzaminu z matematyki od lat krąży wiele wątpliwości, a jednym z argumentów za zniesieniem go, jest fakt, iż korepetycje z tego przedmiotu są bardzo drogie, a uczniowie często nie radzą sobie z nim sami. - Matematyka uczy abstrakcyjnego myślenia, uczenia się algorytmów do rozwiązywania problemów w życiu codziennym - twierdził Zakrzewski, zapytany, o to czy matematyka powinna pozostać wśród obowiązkowych egzaminów. Dyrektor jest zwolennikiem pozostawienia tego przedmiotu. 

Zabezpieczenia przed przeciekami

Zakrzewski potwierdził również, że wszystkie egzaminy są już gotowe do wypełniania. - Są już dawno wydrukowane i zabezpieczone przed wyciekami w odpowiednich magazynach - twierdził dyrektor CKE. Odpowiadając na pytania dotyczące przecieków, zapewniał, że w losowo wybranych paczkach z arkuszami umieszczono specjalne czujniki. CKE planuje również zwiększyć zabezpieczenia poprzez wykonywanie wideo-rozmów z wybranymi dyrektorami szkół w dniu egzaminów, aby upewnić się, czy arkusze nie zostały już otwarte.

Data publikacji wyników to 8 lipca 

W poprzednich latach zdarzały się również przypadki źle wpisanej punktacji za poszczególne zadania lub arkusze. Mimo to, CKE nie planuje wprowadzić dodatkowych weryfikacji egzaminów i łącznie tylko 10% prac będzie sprawdzona podwójnie. Zasady przewidują, że co najmniej po jednej pracy od danego egzaminatora musi być sprawdzona przez weryfikatora. To nie jest dużo, ale dyrektor przypomina, że egzaminatorzy pracują tylko w weekendy, a wyniki egzaminów muszą zostać ogłoszone do 8 lipca. Jest to standardowy czas oczekiwania na tle innych krajów Europy. Matura rozpocznie się 5 maja egzaminem z języka polskiego

REKLAMA

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 

Dyrektor CKE przypomniał również, że uczeń może zawsze wysłać wniosek o weryfikację wyniku, ustawowy okres odwołania wynosi 14 dni. Uczelnie muszą uwzględniać takie sytuacje i zmiany w świadectwach. Prof. Zakrzewski podkreśla również, że egzaminy ósmoklasisty zaczynają stopniowo być sprawdzane cyfrowo. - Te doświadczenia chcemy w przeszłości przekazać na "duży egzamin" - stwierdził dyrektor. Pojawiają się również propozycje zmiany terminu egzaminu ósmoklasisty z połowy maja na koniec kwietnia. To jest zmiana ustawowa, więc raczej nie zostanie wprowadzona już w przyszłym roku. 

Czytaj także: 

Źródła: PolskieRadio24.pl/RMF24.pl/JL 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej