Matura 2025. Co można mieć ze sobą na egzaminie? Co jest zakazane?

Czy na maturze można mieć kalkulator? Albo butelkę wody, linijkę, chusteczkę lub telefon? Czy na języku polskim można korzystać ze słownika? Zobacz, jakie przedmioty uczeń ma prawo wnieść na salę egzaminacyjną i z jakich przyborów może podczas egzaminu korzystać.

Jacek Puciato

Jacek Puciato

2025-02-20, 13:18

Matura 2025. Co można mieć ze sobą na egzaminie? Co jest zakazane?
Z czego można korzystać podczas matury? . Foto: East News/Karol Makurat/REPORTER

Kiedy jest tegoroczna matura? Część pisemna egzaminu maturalnego rozpoczyna się – egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym – 5 maja 2025 roku. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy pisemne z innych przedmiotów, w tym m.in.: z matematyki (poziom podstawowy) 6 maja, z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy) 7 maja czy z historii (poziom rozszerzony) 19 maja.

Część ustna egzaminu maturalnego zostanie przeprowadzona między 9 do 24 maja 2025 roku.

Dokument i długopis

Zdający muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość – z aktualnym zdjęciem.

Każdy zdający powinien również mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). A co z ołówkiem? Jak wykonywać rysunki?

REKLAMA

O ile będą rysunki wskazane, maturzysta wykonuje je długopisem – nie ołówkiem.

Jakie przybory można zabrać na maturę?

Tu otwiera się cała lista, w zależności od przedmiotu. Niektóre z tych przyborów trzeba mieć obowiązkowo, inne fakultatywnie. Część z przyborów musi zapewnić szkoła, inne zaś – mogą przynieść uczniowie.

Na maturze z matematyki należy mieć następujący zestaw: linijka, cyrkiel, kalkulator prosty oraz „Wybrane wzory matematyczne na egzamin maturalny z matematyki” (te ostatnie zapewnia szkoła).

Linijkę obowiązkowo trzeba mieć na maturze z fizyki (w Formule 2023: uczący się w czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach) i z geografii. Nieobowiązkowo zaś na maturze z biologii, chemii i z fizyki w Formule 2015 (uczący się w szkołach starego ustroju, tzn. trzyletniego liceum i czteroletniego technikum)

REKLAMA

A co z kalkulatorem?

Czy można mieć kalkulator na maturze?

Na maturze nie tylko można, ale czasem i trzeba mieć odpowiedni kalkulator. Ale tu uwaga: musi on spełniać normy przewidziane w regulacjach prawnych.

Kalkulator prosty obowiązkowo należy mieć na maturze w Formule 2023 z matematyki, biologii, geografii i informatyki, fakultatywnie zaś na wiedzy o społeczeństwie. Maturzyści objęci tzw. starą maturą muszą poza tym mieć kalkulator prosty na egzaminie z chemii.
Matura z chemii w Formule 2023 wymaga już korzystania z kalkulatora naukowego. Taki sam rodzaj kalkulatora należy mieć również na maturze z fizyki (w Formule 2015 jednak: kalkulator prosty).

Dokładną definicję tych dwóch rodzajów kalkulatorów podaje dostępny za stronie CKE "Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2025 roku". Tam również szczegółowe informacje o pozostałych przyborach, które można lub trzeba zabrać na egzamin z poszczególnych przedmiotów.

REKLAMA

I jeszcze jedna ważna kwestia: czy uczeń ma obowiązek zapewnić sobie we własnym zakresie odpowiedni rodzaj kalkulatora? CKE wskazuje na możliwość obu rozwiązań: kalkulatory przygotowuje wcześniej albo szkoła, albo przynieść je ma zdający. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) informuje wcześniej zdających, czy dane przybory i materiały pomocnicze dostarczy szkoła, czy każdy zdający przynosi własne.

Czy na maturze można korzystać ze słowników?

Właśnie, co ze słownikami podczas pisania matury z języka polskiego?

Na maturze w Formule 2015 szkoła zapewnia słownik ortograficzny oraz słownik poprawnej polszczyzny (nie mniej niż 1 na 25 osób). Maturzyści tzw. nowej matury nie mają już jednak prawa do korzystania podczas egzaminu ze słownika.

Czy na maturze można mieć chusteczki higieniczne?

Co z możliwością wniesienia do sali egzaminacyjnej rzeczy tak czasem niezbędnej jak chusteczki higieniczne? – Zasady ustalone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną nie regulują tej kwestii – mówiła dla portalu PolskieRadio24.pl Dorota Podwalska, egzaminator maturalny w Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. – Przyjęło się, że nauczyciel, który wpuszcza uczniów do sali egzaminacyjnej, może prosić o wyjęcie chusteczek z paczki lub sam je przegląda.

REKLAMA

Lupa i wzory

Wśród przyborów maturalnych dozwolonych, choć nieobowiązkowych, znajduje się również lupa. Można ją przynieść na egzamin z geografii, historii, historii sztuki lub historii muzyki.

Do pomocy obowiązkowych należą natomiast, adekwatne do danego przedmiotu, "Wybrane wzory". Uczeń nie musi się jednak o nie martwić. "Wzory" na maturę z biologii, chemii, fizyki i matematyki zapewnia szkoła.

Czy na maturze można mieć telefon?

Maturzysta nie może wnosić do sali egzaminacyjnej – ani w części ustnej, ani w części pisemnej – żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Wyjątek uczyniono dla urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia, np. w przypadku zdającego ze stwierdzoną cukrzycą korzystającego z pompy insulinowej na zasadach określonych w komunikacie CKE o dostosowaniach.

Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą również korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.

REKLAMA

Czy na maturze można mieć własną butelkę z wodą?

Do sali egzaminacyjnej uczeń może również wnieść butelkę wody (wodę może jednak zapewnić też szkoła). CKE przypomina przy tym, że podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka ta powinna stać na podłodze przy nodze stolika (by uniknąć przypadkowego zalania materiałów egzaminacyjnych).

Dodatkowe przybory pomocnicze

Podczas matury uczeń może korzystać z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych – prawo do tego przysługuje uczniom, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego dla poszczególnych grup zdających znaleźć można w "Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025" (zamieszczonym na stronie CKE). W komunikacie tym zawarto również informacje o dokumentach, na których podstawie przyznaje się uczniom uprawienia do poszczególnych dostosowań (np. orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej).

Na liście rzeczy, których nie wolno przynosić na egzamin maturalny, znajdują się – prócz wspomnianego telefonu – również posiłki, maskotki, torebki czy talizmany szczęścia.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej