Umowa o minerałach. Zełenski: warunki są uczciwe

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że podpisanie umowy o surowcach, do którego doszło w czwartek, jest pierwszym rezultatem rozmów w Watykanie z Donaldem Trumpem. Przywódcy spotkali się tam podczas pogrzebu papieża Franciszka. Dokument dotyczy eksploracji i wykorzystania ukraińskich minerałów.

2025-05-01, 21:53

Umowa o minerałach. Zełenski: warunki są uczciwe
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: Facebook/Володимир Зеленський/screen

Umowa surowcowa. Zełenski: wspólny wysiłek

Prezydent Zełeński podkreślił na nagraniu, zamieszczonym w mediach społecznościowych, że jest to historyczne porozumienie. Przyznał, że podpisanie umowy jest szansą na modernizację ukraińskiego przemysłu. - Dokument znacznie zmienił się w procesie przygotowań. Teraz jest to prawdziwie równa umowa, która stwarza możliwość dla inwestycji w Ukrainie - powiedział.

W ocenie Zełenskiego w umowie nie ma mowy o żadnym długu wobec Ameryki. Jej przedmiotem ma być Fundusz Odbudowy, który będzie inwestował w Ukrainie i tam zarabiał. - Jest to wspólny wysiłek z Ameryką. Warunki są uczciwe. Zgodnie z nimi zarówno Ukraina, jak i USA, które pomagają nam się bronić, mogą po partnersku zarabiać pieniądze - nadmienił.

Ukraiński przywódca podziękował Donaldowi Trumpowi za to, że w Watykanie udało się w pełni wykorzystać czas przeznaczony na rozmowy. Zaznaczył, że czeka na kolejne rezultaty rozmów z prezydentem USA.

Fundusz Odbudowy. USA i Ukraina mają wpłacać po równo

Umowa o wspólnej eksploatacji minerałów ziem rzadkich ma zapewnić USA dostęp do dochodów z ukraińskich rezerw minerałów i pomóc w finansowaniu odbudowy Ukrainy po zakończeniu walk. Jej podpisanie potwierdziła m.in. wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

REKLAMA

Napisała w serwisie X napisała, że zarówno USA, jak i Ukraina mają dokonywać wpłat na rzecz funduszu po równo. Z kolei w przypadku USA - jako wkład do funduszu - liczyć będzie się wartość przyszłej pomocy wojskowej. Ze strony ukraińskiej fundusz ma być zasilany w postaci 50 proc. dochodów do budżetu państwa z eksploatacji nowych złóż surowców.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej