Izrael zatwierdził plan podboju Strefy Gazy. Nowa ofensywa
Rząd Benjamina Netanjahu jednogłośnie przyjął plan, który może całkowicie zmienić sytuację w Strefie Gazy. Izraelska armia już mobilizuje rezerwistów, a naloty nie ustają.
2025-05-05, 15:13
Nowy plan ofensywy i mobilizacja
Izraelski gabinet bezpieczeństwa zatwierdził plan rozszerzenia operacji wojskowych w Strefie Gazy. Zakłada on zdobycie i czasowe utrzymanie tego terytorium. W celu zwiększenia gotowości do działań na oblężonym obszarze palestyńskim armia mobilizuje dziesiątki tysięcy rezerwistów.
18 marca Izrael wznowił naloty oraz operacje lądowe na terenach palestyńskich po impasie w rozmowach o zawieszeniu broni z Hamasem. Codziennie w Strefie Gazy dochodzi do ofiar śmiertelnych. Według palestyńskich służb tylko ostatniej doby w wyniku izraelskich ataków lotniczych na północy enklawy zginęło co najmniej 19 osób.
Celem zatwierdzonego przez Izrael planu, jednogłośnie przyjętego przez rząd premiera Benjamina Netanjahu, jest rozbicie struktur Hamasu oraz uwolnienie izraelskich zakładników. Krytycy ostrzegają jednak, że eskalacja stwarza zagrożenie dla życia przetrzymywanych osób.
Jak informuje CNN, powołując się na rozmowy z izraelskimi urzędnikami, rozszerzanie działań zbrojnych ma przebiegać stopniowo, aby stworzyć przestrzeń na ewentualne wznowienie zawieszenia broni i uwolnienie zakładników przed wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w regionie, zaplanowaną na połowę maja. Trump ma odwiedzić Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar, jednak na ten moment nie przewidziano wizyty w Izraelu.
REKLAMA
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy
Izraelski plan przewiduje także przesiedlenie cywilów z północy na południe Strefy Gazy "dla ich ochrony". Proponowane rozwiązania humanitarne obejmują rozdział pomocy z pominięciem struktur Hamasu. Organizacje pomocowe i ONZ ostro krytykują te działania, uznając je za próbę politycznego szantażu oraz naruszenie zasad pomocy humanitarnej.
Sytuacja w Strefie Gazy dramatycznie się pogarsza. Po ponad dwóch miesiącach blokowania przez Izrael wjazdu towarów i pomocy humanitarnej brakuje żywności. ONZ ostrzega przed głodem na tym terenie.
Od wznowienia izraelskiej ofensywy w marcu zginęło ponad dwa tysiące czterystu Palestyńczyków. Całkowita liczba ofiar wojny, rozpoczętej atakiem Hamasu 7 października 2023 roku, przekroczyła 52 tysiące po stronie palestyńskiej i tysiąc dwieście po stronie izraelskiej.
- Wstrzymane loty do Tel Awiwu, główne lotnisko celem ataku. Obrona nie zadziałała
- Kolejny dzień nalotów. W Strefie Gazy zginęły 24 osoby
Źródła: CNN/Polskie Radio/nł/k
REKLAMA