Pilot pomylił lewą z prawą. Samolot zapalił się podczas startu
Boeing 777 linii British Airways musiał przerwać start na lotnisku Gatwick po tym, jak drugi pilot pomylił strony i przypadkowo zmniejszył ciąg. W wyniku błędu doszło do zapalenia się hamulców i chwilowego pożaru podwozia - wynika z najnowszego raportu AAIB.
2025-05-09, 18:50
Błąd, który mógł skończyć się tragedią
Do zdarzenia doszło 28 czerwca ubiegłego roku w porcie lotniczym Londyn-Gatwick. Boeing 777 obsługiwany przez British Airways miał wystartować do Vancouver, kiedy zapaliły się hamulce samolotu. Według raportu Air Accident Investigation Branch (AAIB) w czasie zdarzenia na pokładzie znajdowało się 13-osobowa załoga i 334 pasażerów. Szczęśliwie nic się nie nikomu nie stało, ale pożar musiała ugasić straż pożarna.
Incydent sparaliżował pracę lotniska i zakłócił plany setek podróżnych - pas startowy został tymczasowo zamknięty, odwołano 23 odloty, a 16 przylotów przekierowano na inne lotniska.
Samolot zapalił się, ponieważ pilot pomylił strony
Jak wynika z najnowszego raportu, pilot nieumyślnie pomylił lewą stronę z prawą podczas startu. Jak twierdzą śledczy, spowodowało to zmniejszenie ciągu samolotu w momencie, gdy dowódca samolotu wydał polecenie, aby maszyna zaczęła się wznosić. Drugi pilot na chwilę ponownie przyspieszył, po czym przerwał start. Samolot zatrzymał się tuż przed końcem pasa startowego.
AAIB podało, że analiza zdarzenia przeprowadzona przez British Airways wykazała, że przed pożarem nie było żadnych oczywistych czynników rozpraszających uwagę ani problemów z obciążeniem pracą pilota. Według raportu drugi pilot, który miał za sobą ponad 6100 godzin lotów, wyraził zdziwienie błędem i nie potrafił wskazać jego przyczyny.
REKLAMA
Cztery dni przed incydentem British Airways wydało komunikat bezpieczeństwa przypominający pilotom, aby zatrzymali się przed wykonaniem czynności i rozważyli, jakie działania należy podjąć.
- Koszmarny wypadek na A4. Ciężarówka i dwie osobówki, zginął kierowca TIR-a
- Śmiertelny wypadek w Bieńkowicach. Z auta niewiele zostało
- Ekstradycja Sebastiana M. do Polski. Sąd Najwyższy ZEA zdecydował
Źródło: BBC/nł
REKLAMA