Moc atrakcji na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Teleskopy, satelity, rakiety, kapsuły, łaziki, roboty - to wszystko, co kojarzy się z eksploracją kosmosu będzie można zobaczyć na Stadionie Narodowym w Warszawie. Po raz 28. Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik organizują Piknik Naukowy. - Będziemy mogli przyjrzeć się przede wszystkim tej nauce, która naprawdę umożliwia loty w kosmos, i która również kształtuje i zmienia naszą przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.

2025-05-10, 13:00

Moc atrakcji na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Na zdjęciu widoczna kapsuła, którą podróżował pierwszy Polak w kosmosie - Mirosław Hermaszewski.Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Hasło tegorocznego pikniku to "Ale Kosmos!". Inspiracją jest zbliżający się lot pierwszego polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Od godziny 11.00 do 20.00 zaplanowano 690 pokazów w 185 namiotach, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy.

Kapsuła Hermaszewskiego

Posłuchaj

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka w rozmowie z Maja Kluczyńską (Weekend kulturalny) 22:28
+
Dodaj do playlisty

Katarzyna Nowicka mówiła na antenie Polskiego Radia 24, że na pikniku będzie można obejrzeć m.in. kapsułę, którą podróżował pierwszy Polak w kosmosie - Mirosław Hermaszewski. - Znajdują się w niej manualne przyciski, bo nie było jeszcze ekranów dotykowych. Jest tam komputer pokładowy o sile obliczeniowej... mniejszej, niż nasze współczesne telefony, nawet te najsłabsze. A udało im się wystartować, dolecieć i bezpiecznie powrócić, więc warto to zobaczyć - zachęcała. Katarzyna Nowicka podkreśliła, że możliwość fizycznego dotknięcia kapsuły, która naprawdę przebywała w kosmosie robi ogromne wrażenie.

Nauka, która zmienia przyszłość

Rzeczniczka CNK mówiła, że Piknik Naukowy to szczególne wydarzenie. - Pozwala przyjrzeć się przede wszystkim tej nauce, która naprawdę umożliwia loty w kosmos, i która również kształtuje i zmienia naszą przyszłość - stwierdziła.

Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z terenu pikniku, audycje na żywo. Polskie Radio przygotowało także różnorodne atrakcje, między innymi Escape Room "Brama czasu", grę kosmiczną "Audionauci", warsztaty z DJ-em, zajęcia plastyczne, muzyczne i radiowe oraz studio podcastów dla najmłodszych. Wstęp na piknik jest wolny.

REKLAMA

***

Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Katarzyna Nowicka (rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 10.05.2025
Godzina: 09.35

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej