Lej kondensacyjny nad Polską. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia
Weekend wyborczy w Polsce przebiega pod znakiem kapryśnej pogody. Przez kraj przetaczają się intensywne ulewy oraz gwałtowne burze. Mieszkańcom jednego z regionów udało się zaobserwować niecodzienne zjawisko na niebie. Chodzi o lej kondensacyjny.
2025-05-18, 19:00
Lej kondensacyjny nad Polską. Zdjęcia obiegły internet
W sieci pojawiło się zdjęcie znad miejscowości Golub-Dobrzyń (województwo kujawsko-pomorskie), które przedstawia lejek kondensacyjny. "Dzisiejsze zdjęcie z godz. 13.20, uchwycone całkiem przypadkowo Jak się okazuje był to zalążek trąby powietrznej" - napisano w mediach społecznościowych.
Pod postem zarówno lokalnego serwisu, jak i Sieci Obserwatorium Burz mieszkańcy regionu zaczęli publikować własne zdjęcia tego zjawiska atmosferycznego. "W godzinach popołudniowych, w rejonie Golubia-Dobrzynia zaobserwowano uformowanie się efektownego leja kondensacyjnego - tzw. funnel cloud. Zjawisko to pojawiło się w sprzyjających warunkach konwekcyjno-kinematycznych związanych z obecnością dolnego ośrodka niżowego" - możemy przeczytać z kolei we wpisie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Prognoz i Ostrzeżeń Meteorologicznych.
"Wyraźny sygnał potencjału tornadogennego"
"W warstwie 0-1 km oraz 0–3 km występowały podwyższone wartości uskoku wiatru, a szczególnie duże wartości SRH (Storm Relative Helicity) sprzyjały organizacji rotującego prądu wstępującego" - wyjaśnili eksperci.
REKLAMA
Dodano również, że lej kondensacyjny nie dosięgał powierzchni ziemi, więc nie stanowił bezpośredniego zagrożenia. Był on jednak "wyraźnym sygnałem potencjału tornadogennego środowiska" - zaznaczono.
Lej kondensacyjny. Co oznacza?
Czym jest lej kondensacyjny? Jest to wirująca kolumna powietrza i pary wodnej, która powstaje pod chmurą burzową. Z wyglądu przypomina trąbę powietrzną, ale różni się od niej kluczowym szczegółem - nie dotyka powierzchni ziemi. Dopóki jej nie dosięgnie, nie jest klasyfikowany jako tornado. Zjawisko wygląda ciekawie i efektownie, dlatego często jest fotografowane i opisywane w mediach.
Samo pojawienie się lejka kondensacyjnego nie oznacza, że na pewno utworzy się tornado. Może być to jednak informacja o tym, że występujące w atmosferze warunki sprzyjają formowaniu się tego typu zjawisk.
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/hjzrmb
REKLAMA