Nowa lista leków refundowanych. Bepłatne będzie też leczenie endometriozy

Narodowy Fundusz Zdrowia zaktualizował nową listę leków refundowanych. Znalazło się na niej ponad 40 nowych terapii. Od wtorku, 1 lipca, bezpłatne będzie też wysokospecjalistyczne leczenie endometriozy.

2025-07-01, 09:34

Nowa lista leków refundowanych. Bepłatne będzie też leczenie endometriozy
Jest nowa lista leków refundowanych. Foto: Eryk Stawinski/REPORTER/East News

Nowa lista leków refundowanych

Od wtorku, 1 lipca, obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znalazło się na niej 41 nowych pozycji. Wiceminister zdrowia Marek Kos powiedział, że dostępne będą 23 terapie w chorobach nieonkologicznych oraz 18 terapii onkologicznych, w tym siedem w chorobach rzadkich.

Leki dla młodzieży i dzieci z cukrzycą

Refundowane będą cztery nowe terapie w leczeniu wielu nowotworów: płuc, piersi, jelita grubego, wątroby i białaczki szpikowej. Ważną nowością na wykazie bezpłatnych leków jest nowy preparat dla dzieci i młodzieży z cukrzycą. Chodzi o objęcie refundacją insuliny Toujeo dla osób powyżej szóstego roku życia.

Refundowane będą też nowe leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry, łysieniu plackowatym, stwardnieniu rozsianym, narkolepsji czy schizofrenii. Lista leków refundowanych jest aktualizowana co trzy miesiące.

Endometrioza leczona bezpłatnie. Przełom dla wielu kobiet

Refundacją objęte zostanie także wysokospecjalistyczne leczenie endometriozy, również tej występującej poza układem rozrodczym. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie. Pacjentki skorzystają z leczenia farmakologicznego i chirurgicznego.

REKLAMA

Zgodnie z podpisaną 30 maja przez ministrę zdrowia zmianą rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego opieka nad pacjentkami będzie realizowana na dwóch poziomach.

Czytaj także:

Pierwszy realizowany ma być w poradniach ginekologiczno-położniczych, gdzie rozpoczęte może być leczenie farmakologiczne. W przypadku endometriozy głębokiej pacjentka zostanie skierowana na wyższy poziom leczenia chirurgicznego. Leczone będą także, zależnie od wskazań medycznych, pacjentki mające endometriozę poza układem rozrodczym.

Organizacja leczenia

Podmioty lecznicze, które zechcą leczyć pacjentki z endometriozą w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej finansowanej przez NFZ, będą musiały do 10 listopada każdego roku przedstawić oddziałowi wojewódzkiemu NFZ dokumenty potwierdzające spełnienie określonych w rozporządzeniu warunków. NFZ będzie miał czas do 10 grudnia na potwierdzenie, czy dany podmiot leczniczy te warunki spełnia. Wyniki leczenia mają być monitorowane. Pacjentkom, zależnie od potrzeb, zapewnione mają zostać fizjoterapia, wsparcie psychologiczne i konsultacje dietetyczne.

Źródła: Polskie Radio/PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej