Urzędnicy PE z wyższymi pensjami. Ta decyzja budzi skrajne emocje

Podwyżki wynagrodzeń dla najwyższych rangą urzędników Parlamentu Europejskiego, które będą kosztować około 324 000 euro rocznie, wzbudziły skrajne emocje. - Podczas gdy ludzie w całej UE cierpią z powodu skutków pogody, a nasi starsi walczą o przetrwanie, Parlament wydaje się służyć sam sobie - wskazuje Martin Schirdewan, współprzewodniczący grupy politycznej The Left.

2025-07-03, 09:01

Urzędnicy PE z wyższymi pensjami. Ta decyzja budzi skrajne emocje
Najwyżsi rangą urzędnicy Parlamentu Europejskiego otrzymali podwyżki wynagrodzeń. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wzrost wynagrodzeń dla urzędników PE

Zgodnie z regulaminem pracowniczym wynagrodzenia urzędników, w tym sekretarza generalnego Alessandro Chiocchettiego, wzrosną z minimalnej pensji zasadniczej wynoszącej 20 536,29 euro miesięcznie do 23 235,49 euro przed opodatkowaniem. Wzrost ten może spowodować, że otrzymają około 278 825,88 euro rocznie, co nie podlega belgijskiemu podatkowi dochodowemu, ale raczej wewnętrznemu systemowi podatkowemu UE, wynoszącemu od 8 do 45 procent, a także składkom i emeryturom. Oprócz pensji urzędnicy mogą również otrzymywać dodatki rodzinne i inne świadczenia.

Martin Schirdewan, współprzewodniczący grupy politycznej The Left, sprzeciwił się podwyżkom płac, mówiąc w rozmowie z portalem Politico, że "podczas gdy ludzie w całej UE cierpią z powodu skutków pogody, a nasi starsi walczą o przetrwanie, Parlament wydaje się służyć sam sobie". Podwyżki wynagrodzeń mogą kosztować dział kadr Parlamentu Europejskiego nawet 324 000 euro rocznie.

Podwyżki w PE wynikają z awansów

Podwyżki następują po serii awansów w maju z AD15 na AD16, najwyższego stopnia w hierarchii urzędników państwowych UE. Jak przekazał rzecznik Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Politico, wszyscy beneficjenci spełniali wymóg co najmniej trzyletniego stażu na poprzednim poziomie płacowym, mimo że formalne kryterium awansu zakłada minimum dwa lata.

Z protokołu majowego posiedzenia wiceprzewodniczących PE wynika, że od 1 czerwca awans otrzymało siedmioro z szesnastu dyrektorów generalnych kierujących jednostkami administracyjnymi, w tym również sekretarz generalny Alessandro Chiocchetti.

REKLAMA

Wśród awansowanych znaleźli się:

  • Christian Mangold (Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji),
  • Ellen Robson (Dyrekcja Generalna ds. Zasobów Ludzkich),
  • Juan Carlos Jiménez Marín (Dyrekcja Generalna ds. Logistyki i Tłumaczeń Konferencyjnych),
  • Lorenzo Mannelli (Dyrekcja Generalna ds. Innowacji i Wsparcia Technologicznego),
  • Guy Mols (Dyrekcja Generalna ds. Bezpieczeństwa i Ochrony),
  • Monika Strasser (Dyrekcja Generalna ds. Finansów)
  • Michael Speiser (Dyrekcja Generalna ds. Polityki Gospodarczej i Naukowej).

Od 1 listopada 2025 roku Anders Rasmussen, zastępca sekretarza generalnego odpowiedzialny za koordynację legislacyjną i usługi badawcze, zostanie awansowany na stanowisko AD16, podobnie jak Sannaleena Lepola-Honig, dyrektor generalna odpowiedzialna za partnerstwa parlamentarne.

Czytaj także:

Źródło: Politico/nł/k

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej