Premier do dymisji? Polacy podzieleni w ocenie Tuska

Sondaż United Surveys pokazuje, że opinie na temat przyszłości Donalda Tuska są niemal równo rozłożone. Wyborcy PiS i Konfederacji opowiadają się za jego odejściem, z kolei zwolennicy koalicji rządzącej wyraźnie popierają obecnego premiera.

2025-07-07, 09:22

Premier do dymisji? Polacy podzieleni w ocenie Tuska
Pytanie o przyszłość Tuska dzieli Polaków niemal po równo. Foto: Marysia Zawada/REPORTER

Polacy podzieleni w sprawie Tuska. Część chce jego dymisji

W sondażu zapytano o to, czy Donald Tusk powinien zostać na stanowisku premiera, czy odejść. Zdaniem 41,5 proc. osób Tusk powinien złożyć dymisję, przeciwnego zdania jest 41,2 proc. Jednocześnie 17,3 proc. osób odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyborcy koalicji rządzącej w znaczącym procencie popierają premiera - 75 proc. chce, by został na pełnionym stanowisku. Przeciwnego zdania jest 14 proc. z nich, a 11 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 

Zupełnie inaczej odpowiedzieli wyborcy PiS i Konfederacji - tu 75 proc. chce odejścia Tuska, a 21 proc. uważa, że powinien zostać na stanowisku. 4 proc. odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Pozostali wyborcy są podzieleni - 28 proc. uważa, że Tusk powinien odejść, natomiast 35 proc. jest zdania, że powinien zostać. 37 proc. odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż United Surveys został przeprowadzony dla Wirtualnej Polski w dniach 27-29 czerwca. Badanie zrealizowano metodą CATI (wywiady telefoniczne) oraz CAWI (wywiady online) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Dymisja Tuska jest możliwa?

Prof. Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, cytowana przez Wirtualną Polskę, wskazała, że "jak popatrzymy na ogólny wynik w kontekście sympatii politycznych, to można uznać, że ta połowa, która chce odejścia Tuska, to są ci, którzy z sympatią patrzą na Prawo i Sprawiedliwość i Konfederację". 

- Oni uważają, że Donald Tusk nie powinien być premierem, a w konsekwencji - patrząc na to, jaki jest układ sił po stronie rządowej i kto ewentualnie miałby zastąpić Donalda Tuska - to jego odejście oznaczałoby najpewniej upadek rządu i przedterminowe wybory - zaznaczyła.

REKLAMA

Zdaniem prof. Pacześniak "takie oczekiwanie jest na pewno po stronie prawej strony sceny politycznej i to nie tylko wśród polityków, ale pewnie również tych wyborców, którzy głosowali na Karola Nawrockiego w ostatnich wyborach prezydenckich".

Zapytana, czy wyniki sondażu mogą wciąż odzwierciedlać emocje po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, ekspertka przyznała, że to jedna z możliwych interpretacji. Jej zdaniem wpływ na nastroje społeczne ma również napięta sytuacja na zachodniej granicy.

Czytaj także:

Źródła: PAP/Wirtualna Polska/nł

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej