Niż genueński uderzył w Słowację. Wiatr zerwał cały dach w bloku [WIDEO]

Niż genueński przechodzi również nad Słowacją. W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, ukazujące siłę niszczycielskiego żywiołu. Widać na nim moment zerwania całego dachu z bloku mieszkalnego. 

2025-07-07, 19:29

Niż genueński uderzył w Słowację. Wiatr zerwał cały dach w bloku [WIDEO]
Niż genueński na Słowacji. Wiatr zerwał dach budynku. Foto: Screen Facebook

Niż genueński nad Europą

Niż genueński przechodzi obecnie nad południową, południowowschodnią i północnowschodnią częścią Polski niosąc ze sobą gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem, ulewne deszcze, a także ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznych i podtopień. Wojska Obrony Terytorialnej zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a do mieszkańców najbardziej zagrożonych regionów rozesłano alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Niż genueński powoduje szkody również u naszych sąsiadów. Na zamieszczonym poniżej nagraniu widać skalę siły żywiołu. Na filmie zarejestrowano moment, gdy wiatr zrywa w całości dach z jednego z budynków mieszkalnych na Słowacji.

Czytaj także:

Groźne superkomórki nad Polską

Polskie służby oraz przedstawiciele władz na bieżąco informują o obecnej sytuacji hydrologicznej. - Ulewny, ciągły deszcz to będzie największe niebezpieczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski, hydrolog IMGW o zbliżającym się do Polski niżu genueńskim. Jak ostrzegł, woda będzie szybko spływać, a miasta są narażone na podtopienia. W ciągu doby spadnie deszcz równy miesięcznej normie. Ekspert radził, by osoby mieszkające blisko rzek zaczęły przygotowania. - Warto nam zaufać, naprawdę - zaapelował.

REKLAMA

Alert trafił do mieszkańców Małopolski, Podkarpacia i całego województwa lubelskiego. Ostrzeżenie RCB niemal całkowicie pokrywa się z alertem drugiego stopnia IMGW przed burzami i upałem. W południowo-wschodniej Polsce są już burze i silny wiatr osiągający w porywach prędkość 100 kilometrów na godzinę.

Niż genueński na Węgrzech i we Włoszech

Niż genueński nie oszczędził również Włoch oraz Węgier. Mieszkańcy wielu regionów otrzymali ostrzeżenia od obrony cywilnej przed gwałtownymi burzami, ulewami i wichurami. Żywioł spowodował zniszczenia, w wielu miastach są zalane ulica i przejścia podziemne. Z kolei na Węgrzech burza uszkodziła największe międzynarodowe lotnisko kraju, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. To zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń. Jakiś czas później później przywrócono ruch na lotnisku. Niebezpieczna pogoda sparaliżowała również loty do Polski z portugalskiej wyspy - Madery.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej