Rycerze wracają na pola Grunwaldu. W sobotę inscenizacja wielkiej bitwy
Ruszyły Dni Grunwaldu. W sobotę na polach Grunwaldu (woj. warmińsko-mazurskie) znów zmierzą się wojska polsko-litewskie z Zakonem Krzyżackim. Wydarzenie, które potrwa do niedzieli, co roku gromadzi miłośników rekonstrukcji historycznej i tysiące widzów.
2025-07-10, 13:52
Rozpoczęły się Dni Grunwaldu 2025. Od turniejów po koncerty
Na pole bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim docierają kolejni rekonstruktorzy. Dni Grunwaldu trwają 5 dni. Łącznie, to 40 różnych wydarzeń. Łącznie w rycerskiej wiosce pojawi się ok. 4 tys. rekonstruktorów. 1200 weźmie udział w kulminacyjnym momencie Dni Grunwaldu, czyli sobotniej inscenizacji wielkiej bitwy.
Już w środę rozpoczęły się pierwsze wydarzenia. Na polach Grunwaldu rywalizowali ze sobą łucznicy, wojownicy z mieczem i uczestnicy turnieju średniowiecznej piłki "Bruchenball". Ciekawostką był też potańcówka rekonstruktorów. W czwartek, w programie znalazły się walki rycerskie, eliminacje w grze w bule oraz konkurs trunków domowych.
W piątek odbędzie się próba generalna inscenizacji, a także symboliczne "Grunwaldzkie Wici". To historyczny obyczaj zwoływania wojowników. Na wieczór zaplanowano koncerty, turniej bardów oraz średniowieczne widowiska ogniowe.
Bitwa pod Grunwaldem coraz bliżej. W sobotę inscenizacja tej z 1410 roku
W sobotę 12 lipca o godzinie 15:00 rozpocznie się XXVII Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Poprzedzi ją Apel Grunwaldzki oraz przemarsz oddziałów rekonstruktorów na pole walki. Po widowisku, na plenerowej scenie zagrają zespoły muzyki dawnej i folkowej. Wystąpią m.in. Huskarl, Rustica i The Medievals.
Ostatniego dnia obchodów, w niedzielę 13 lipca, odbędą się godzinki i msza w oprawie średniowiecznej w polowej kaplicy Wielkiego Mistrza.
Czytaj także:
- Władysław Jagiełło. "Człowiek wyjątkowo mądry, rozważny i kulturalny"
- Ulrich von Jungingen. Mistrz krzyżacki, który zginął pod Grunwaldem
Źródła: Polskie Radio/infoilawa.pl/mg