Barbie z cukrzycą typu 1. Nowy model lalki od Mattel

Firma Mattel zaprezentowała swoją pierwszą lalkę Barbie z cukrzycą typu 1. Nowy model powstał we współpracy z globalną organizacją non-profit Breakthrough T1D i ma na celu wspieranie integracji społecznej i zwiększenie empatii wśród dzieci.

2025-07-10, 13:52

Barbie z cukrzycą typu 1. Nowy model lalki od Mattel
Barbie z pompą insulinową . Foto: Mattel/Ferrari Press/East News

Nowa Barbie z pompą insulinową i CGM

Nowa Barbie nosi na ramieniu sensor CGM, który na bieżąco monitoruje poziom cukru we krwi. Ma także pompę insulinową umieszczoną przy pasie, a różowe, serduszkowe plastry i aplikacja w telefonie pomagają jej kontrolować poziom cukru. Jej strój - niebieska bluzka w kropki i spódnica - nawiązuje do symboli świadomości cukrzycy. Wśród nowych lalek pojawi się też model inspirowany modelką Lilą Moss, córką aktorki Kate Moss, która od 12. roku życia  choruje na cukrzycę typu 1.

Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Zazwyczaj diagnozowana jest w dzieciństwie. Organizm osoby chorej nie produkuje wystarczającej ilości hormonu insuliny lub nie wytwarza jej wcale. Różni się od znacznie częściej wykrywanej cukrzycy typu 2, w której ludzie nadal są w stanie wytwarzać insulinę, ale ich komórki przestają na nią reagować

Współpraca z organizacją Breakthrough T1D i misja edukacyjna

W pracach nad projektem uczestniczyła organizacja Breakthrough T1D zajmująca się dziećmi i młodzieżą, którzy chorują na cukrzycę. - Możliwość przyczynienia się do zwiększenia wiedzy o chorobie, która dotyka tak wiele rodzin, jest dla nas bardzo ważna - powiedział stacji ABC Aaron J. Kowalski, dyrektor generalny Breakthrough T1D. - To zaszczyt współpracować z marką, która tak jak my pokazuje dzieciom, że życie z cukrzycą typu 1 może być pełne i dawać poczucie siły - powiedział stacji ABC Aaron J. Kowalski, dyrektor generalny Breakthrough T1D.

Od kilku lat firma Mattel poszerza ofertę swoich lalek, wprowadzając modele o różnych sylwetkach, z niepełnosprawnościami czy neutralne płciowo. Ma to pomóc dzieciom w lepszym odnajdowaniu w nich swoich własnych historii i doświadczeń.

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej