Nie żyje sęp płowy, który zawitał do Polski. Zginął porażony prądem

Przypomnijmy, że majestatyczny ptak najpierw zawitał w Góry Sowie, a później widziany był w Koninie, w województwie wielkopolskim. Niestety jakiś czas temu media obiegła smutna wiadomość. Zwierzę zmarło, najprawdopodobniej w wyniku porażenia prądem.

2025-07-10, 15:40

Nie żyje sęp płowy, który zawitał do Polski. Zginął porażony prądem
Nie żyje sęp płowy, który niedawno pojawił się w Polsce. Foto: Facebook/Nadleśnictwo Jugów

Nie żyje sęp płowy, który niedawno zawitał do Polski

Martwy sęp został znaleziony w  okolicach Księgianek, niedaleko Centrum Utylizacji Odpadów w Lubaniu (woj. dolnośląskie). Informację o śmierci imponującego ptaka przekazano na profilu  Gospodarstwa Ekologicznego Bazaltowa Dolina. Rzadki w tych stronach gość leżał pod skrzynkami słupa elektrycznego.

O przykrym znalezisku informował też w mediach społecznościowych biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego Robert Maślak. Zdaniem eksperta sytuacja sugeruje, że sęp "zginął porażony prądem". Specjalista zaznaczył, że pomimo stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń, śmierci dużych ptaków poprzez porażenie prądem wciąż są powszechne. Przede wszystkim dotyczy to naszych rodzimych bocianów.

Sęp zginął porażony prądem

Biolog wspomniał, że pojawiają się wątpliwości, czy to ten sam osobnik, którego wcześniej zaobserwowano w Górach Sowich i Koninie. Zauważył jednak, że trudno się w tym kontekście pomylić, ponieważ "w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce sępa płowego zaobserwowano około 80 razy".

Sęp płowy nie figuruje już na Czerwonej Liście Ptaków Polski, gdzie wcześniej umieszczono go jako gatunek wymarły. Historycznie bowiem, na terenie naszego kraju uchodził za gatunek lęgowy. - Naukowcy zweryfikowali wcześniejsze badania i stwierdzili, że nie ma dowodów na to, że sęp płowy gniazdował w naszym kraju. Stąd w tych nowszych publikacjach nie znajdziemy już informacji o tym gatunku - wyjaśniła w rozmowie z tvn24.pl dr Tomasz Wilk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Sęp płowy. Charakterystyka gatunku

Sęp płowy to padlinożerca, który wygląda dość charakterystycznie. Wyróżnia się nagą i wygiętą szyją. Jego upierzenie zazwyczaj ma szaro-rudą barwę, chociaż niektóre pióra są czarne. Dzioby sępów płowych mają szary lub niebieskawy kolor. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego to ok. 230-265 centymetrów. 

Sępy płowe spotkać można na terenie Europy przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim i Bałkanach. Bytują również w północno-zachodniej Afryce, w południowej Azji i na Bliskim Wschodzie. Według szacunków na  świecie żyje około miliona dorosłych sępów płowych.  Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uważa je za gatunek "najmniejszej troski" - czyli rozwijający się w trybie stabilnym. 

Źródła: Facebook/com/tvn24/hjzrmb

Polecane

Wróć do strony głównej