Polska może zyskać sześć nowych miast. Propozycja MSWiA

Od 1 stycznia 2026 roku w Polsce zmieni się status administracyjny kilku miejscowości i granice części gmin. Choć koszt operacji sięgnie 182 tys. zł, budżet państwa nie zostanie obciążony - całość pokryją samorządy. MSWiA zapewnia, że reforma nie wymusi wymiany dowodów osobistych ani nie naruszy lokalnych dochodów.

2025-07-14, 10:54

Polska może zyskać sześć nowych miast. Propozycja MSWiA
Nowe miasta na mapie Polski. Foto: Shutterstock/Alesta

Sześć nowych miast na mapie Polski. MSWiA nie chce lokalnych konfliktów

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od początku 2026 roku sześć miejscowości otrzyma status miasta: Janów Podlaski, Stanisławów, Małkinia Górna, Staroźreby, Branice oraz Janów. To efekt wniosków składanych przez lokalne samorządy - ich mieszkańcy wyrazili wolę zmiany w trakcie konsultacji społecznych. Procedura została przeprowadzona na podstawie art. 4 ustawy o samorządzie gminnym.

Oprócz nadania statusu miasta, rząd zatwierdził także zmiany granic sześciu gmin i dziewięciu miast. Modyfikacje obejmą m.in. gminy Piwniczna-Zdrój, Rytro, Zembrzyce, Stryszów, Niepołomice, Kłaj oraz miasta Radzionków, Piekary Śląskie, Strzelce Krajeńskie, Zbąszynek i Przytyk. Dodatkowo zmieni się nazwa jednej gminy - z Nowe Miasto Lubawskie na Bratian.

Zmiany obejmą w sumie 20 gmin, 15 powiatów i 7 województw. Łącznie nowy status administracyjny zyska ponad 51 tys. osób.


Zmiany granic bez kosztów dla obywateli

Resort spraw wewnętrznych zapewnia, że projekt nie wpłynie na finanse państwa. Koszty związane ze zmianami - szacowane na ok. 182 tys. zł - poniosą jednostki samorządu terytorialnego. Będą one dotyczyć głównie prac ewidencyjnych, wymiany tablic, szyldów, pieczęci oraz aktualizacji rejestrów i kodów terytorialnych.

Zmiany nie będą też wiązały się z koniecznością wymiany dowodów osobistych. Jak wynika z analizy, adres zameldowania nie jest już zawarty w nowych dokumentach, dlatego obywatele nie będą musieli podejmować dodatkowych działań.

MSWiA podkreśla, że uniknięto sytuacji, w której zmiany granic skutkowałyby znaczącym spadkiem dochodów podatkowych na mieszkańca. W żadnym z przypadków nie stwierdzono naruszenia przepisów o finansach samorządowych. Równocześnie resort unika zaostrzania sporów lokalnych i nie rekomenduje podziałów, które mogłyby je wywołać.

Rozporządzenie zostało skonsultowane z Głównym Urzędem Statystycznym, Państwową Komisją Wyborczą i Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/nł

Polecane

Wróć do strony głównej