Sinice w Bałtyku. Lista gdańskich kąpielisk z czerwoną flagą

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody zawisły w sobotę na pięciu nadmorskich kąpieliskach w Gdańsku (województwo pomorskie). Sanepid podał, że zakwitły tam sinice.

2025-07-19, 12:37

Sinice w Bałtyku. Lista gdańskich kąpielisk z czerwoną flagą
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym GIS.Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER

W Bałtyku pojawiły się sinice. Te kąpieliska są zamknięte

Aktualne dane dotyczące kąpielisk oraz zbiorników wodnych, w których można pływać bez obaw o zdrowie, dostępne są w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na interaktywnej mapie na czerwono zaznaczono m.in. miejsca, gdzie doszło do zakwitu sinic - tam kąpiel jest zakazana.

Z danych opublikowanych w sobotę wynika, że ze względu na zakwit sinic zamknięte jest pięć kąpielisk w Gdańsku: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno (woj. pomorskie), Hallera Gdańsk Brzeźno (woj. pomorskie), Molo Gdańsk Brzeźno (woj. pomorskie), Piastowska Gdańsk Jelitkowo (woj. pomorskie), Gdańsk Jelitkowo (woj. pomorskie)


Sinice w Bałtyku Sinice w Bałtyku

Mapa Głównego Inspektoratu Sanitarnego przedstawia kąpieliska oznaczone kolorami: zielonym – miejsca bezpieczne do pływania, czerwonym – zamknięte ze względu m.in. na sinice, śnięte ryby czy niski stan wody.

Uwaga na sinice. Naukowcy ostrzegają przed ich toksynami

Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych. Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/tvn24.pl/mg

Polecane

Wróć do strony głównej