Opadające powieki to nie fanaberia. Kiedy estetyka staje się kwestią zdrowia
Zmęczony wygląd, ból głowy i ograniczone pole widzenia - opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale również medyczny. Coraz więcej osób decyduje się na blefaroplastykę - prosty, bezpieczny zabieg, który przynosi ulgę i realnie poprawia jakość życia. O wskazaniach do zabiegu, jego przebiegu i rekonwalescencji mówiła w Polskim Radiu 24 dr Dorota Szostek, specjalistka medycyny estetycznej.
2025-07-21, 20:35
Zmarszczki, cienie pod oczami czy oznaki zmęczenia - dla wielu z nas wygląd okolic oczu to kwestia czysto estetyczna. Ale są przypadki, w których sprawa jest znacznie poważniejsza. Opadające powieki, choć często lekceważone, mogą istotnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie - ograniczać pole widzenia, powodować bóle głowy i zmuszać do ciągłego unoszenia brwi.
Posłuchaj
- Dla wielu jest duży problem. Czasami jest to tylko kwestia "zmęczonego" wyglądu, "ciężkich powiek", ale dla niektórych jest to naprawdę dyskomfort dużo większy, nawet medyczny i są wskazania również medyczne - mówiła dr Dorota Szostek specjalizująca się w chirurgii plastycznej powiek. Skutkiem opadających powie są nie tylko utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu - czytaniu, prowadzeniu auta czy pracy przy komputerze - ale także przewlekłe napięcie mięśni czoła, które z czasem prowadzi do uporczywych bólów głowy.
Rozwiązaniem tego problemu jest blefaroplastyka - zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry powiek oraz ewentualnych przepuklin tłuszczowych. Wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, a sam przebieg można porównać do wizyty u dentysty.
- Znieczulenie nasiękowe, czyli jedno ukłucie, i po chwili pacjent nic nie czuje - tłumaczy specjalista. - Skórę można naciąć skalpelem, można nożem elektrycznym, można laserem. To nie ma znaczenia. Każdy lekarz ma swoją metodę i to jest najważniejsze. Ja wykonuję to tzw. nożem elektrycznym, bo to dodatkowo mikroaguluje, czyli zmniejsza krwawienie - wyjaśniała.
Zabieg trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Po nim pacjent może wrócić do domu i po kilku dniach do codziennych zajęć. Poprawa komfortu życia, zarówno wizualnego, jak i fizycznego, jest często natychmiastowa.
Choć blefaroplastyka bywa utożsamiana z medycyną estetyczną, w wielu przypadkach jest wręcz koniecznością. Zabieg nie jest fanaberią, podkreśliła lekarz i dodała, że jeśli pacjent nie widzi prawidłowo z powodu opadającej powieki, nie powinien zwlekać z zabiegiem. To kwestia zdrowia i jakości życia.
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Dorota Szostek, specjalistka medycyny estetycznej
Data emisji: 21.07.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/ka/k