Sinice w Bałtyku. Ponad 30 kąpielisk w Polsce zamkniętych

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody ze względu na zakwit sinic zawisły w poniedziałek w ponad 30 kąpieliskach w północnej Polsce. Temperatura wody w Bałtyku wynosi średnio 20 st. C.

2025-07-21, 17:41

Sinice w Bałtyku. Ponad 30 kąpielisk w Polsce zamkniętych
W Bałtyku pojawiły się sinice. Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER

W Bałtyku pojawiły się sinice. Te kąpieliska są zamknięte

Z danych opublikowanych w poniedziałek w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że ze względu na zakwit sinic nie można korzystać z 35 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Są to m.in. cztery kąpieliska w Krynicy Morskiej i pięć kąpielisk w Gdańsku. Ponadto zamknięte są niemal wszystkie kąpieliska w północnej części regionu – od Łeby przez Jastrzębią Górę po Chałupy do Juraty. Wyjątkiem jest tylko otwarte kąpielisko we Władysławowie przy wejściu na plażę nr 3 (odcinek Półwysep Helski). Zamknięte jest także kąpielisko przy przystani w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim. Z kolei w województwie zachodniopomorskim z powodu zakwitu sinic czerwona flaga powiewa na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.

Sinice w Bałtyku Sinice w Bałtyku

Mapa Głównego Inspektoratu Sanitarnego przedstawia kąpieliska oznaczone kolorami: zielonym – miejsca bezpieczne do pływania, czerwonym – zamknięte ze względu m.in. na sinice, śnięte ryby czy niski stan wody. W poniedziałek temperatura wody w morzu wynosi od 18,3 do 23,4 st. C. Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach znajdują się w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Uwaga na sinice. Naukowcy ostrzegają przed ich toksynami

Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych. Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/mg

Polecane

Wróć do strony głównej