"Kantor.Terapia widzeń". Nowe spojrzenie na przesłanie jego twórczości

Kamil Kuitkowski kurator wystawy "Kantor.Terapia widzeń" oraz Małgorzata Paluch-Cybulska kierowniczka muzeum Cricoteka, mówili w Polskim Radiu 24 o twórczości Tadeusza Kantora, która poprzez "instrument optyczny", może być kluczem do zrozumienia obecnego świata. Od problemów z tożsamością pod wpływem takich dramatycznych zjawisk jak wojna, po oddziaływanie ideologii i totalitaryzmów na los społeczeństw i jednostek. O tym wszystkim mówi nowa wystawa "Kantor. Terapia widzeń" w krakowskiej Cricotece.

2025-07-22, 23:00

"Kantor.Terapia widzeń". Nowe spojrzenie na przesłanie jego twórczości
Kraków. Widok na Cricotekę. Foto: Shutterstock/Daniel Turbasa

Nie jest to tylko kolejna wystawą ukazującą historię dokonań krakowskiego twórcy. Została pomyślana nie tyle jako próba reinterpretacji jego dorobku, ile jako skonstruowany z dzieł Kantora i współczesnych interwencji artystycznych szczególnego rodzaju "instrument optyczny". Instrument ten ma nam pozwolić zobaczyć świat i samych siebie w inny niż zazwyczaj sposób. Umożliwić wgląd w te rejony realności, o których już nie pamiętamy lub nie chcemy pamiętać.

- Każda sztuka w przestrzeni ekspozycyjnej może być rodzajem terapii. Wykorzystujemy na naszej wystawie całą twórczość Tadeusza Kantora, malarską i teatralną, aby wysublimować z jego całokształtu pewne koncepcje i idee, które stają się częścią specyficznej maszyny optycznej, która jest zbiorem jego prac oraz innych współczesnych artystów. To daje inne spojrzenie i może skorygować nasz światopogląd - mówiła Małgorzata Paluch-Cybulska.   


Posłuchaj

Kamil Kuitkowski i Małgorzata Paluch-Cybulska mówili o przesłaniu twórczości Tadeusza Kantora (Między sztukami) 23:07
+
Dodaj do playlisty

 

Twórczość Tadeusz Kantora to wizja już przeżytego świata, którego obraz został zmącony i zdeformowany przez zbiorowe traumy, marketing polityczny lub media. Wojna, zarówno ta sprzed 80 lat, jak i ta, która teraz toczy się za naszą wschodnią granicą, to element przeszłości, która nam stale ciąży, budzi lęki, a czasem staje się młotem na starych, ideowych wrogów. Wojna zawsze prowadzi do dehumanizacji. Tak się dzieje gdy ideologie czynią z człowieka miarę wszechrzeczy. Poczucie tożsamości jest dla jednych tarczą ochronną, a dla innych tylko niechcianym balastem z przeszłości. Instrument optyczny, w który zamieniona zostaje krakowska galeria  Cricoteki, wyostrza nasze spojrzenie na rzeczywistość, zwłaszcza na to, co z ulgą omijamy wzrokiem.



***

Audycja: Między sztukami
Prowadząca: Katarzyna Sanocka
Goście: Kamil Kuitkowski (kurator wystawy "Kantor.Terapia widzeń") oraz Małgorzata Paluch-Cybulska (drugi kurator wystawy i kierowniczka muzeum Cricoteka) 
Data emisji:  22.07.2025
Godzina emisji: 22.05

Źródło: Polskie Radio 24


Polecane

Wróć do strony głównej