Waldemar Żurek ma się zrzec statusu sędziego. Jest decyzja, padła konkretna data
Po rekonstrukcji rządu Waldemar Żurek zastąpi na stanowisku szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara. W związku z objęciem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Żurek będzie musiał zrzec się statusu sędziego. TVN24 poinformował, kiedy to się stanie.
2025-07-24, 08:50
Rekonstrukcja rządu. Zastąpienie Bodnara przez Żurka
Zmiany dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa oraz rozliczenia polityków poprzedniej władzy - to, zdaniem niektórych prawników, najważniejsze wyzwania stojące przed ministerstwem sprawiedliwości. Na nowego szefa resortu zostanie w czwartek zaprzysiężony Waldemar Żurek, który zastąpi na tym stanowisku Adama Bodnara.
W związku z objęciem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Żurek będzie musiał zrzec się statusu sędziego. Zgodnie z zapisem Prawa o ustroju sądów powszechnych "sędzia, który został mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez RP, jest obowiązany zrzec się niezwłocznie swojego urzędu, chyba że przechodzi w stan spoczynku".
Dziennikarka TVN24 Agata Adamek poinformowała, że "ma informację bezpośrednio wprost od sędziego, że jutro zamierza podjąć tę decyzję już formalnie, czyli zrzeknie się swojego stanu sędziowskiego". Decyzja ma więc zapaść dziś. Co to oznacza dla samego zainteresowanego? - Brak immunitetu sędziowskiego i tak naprawdę brak możliwości powrotu na urząd sędziego w związku z tym, że procedura powrotu do statusu sędziego wymaga zgody prezydenta - zauważa Adamek.
Rekonstrukcja rządu. Było 26, będzie 21 ministrów
- Panie i panowie ministrowie nie mają żadnego innego celu, jak działanie na rzecz dobra polskich rodzin i przywracanie porządku w polityce - powiedział premier Donald Tusk, przedstawiając w środę skład nowego rządu i podkreślając, że rekonstrukcja nie jest "zmianą reklamową".
Na czwartek zaplanowana jest ceremonia zaprzysiężenia rządu, a na piątek - pierwsze posiedzenie nowego gabinetu. Skład rządu został odchudzony z 26 ministrów do 21. Premier podkreślił, że rekonstrukcja to nowe otwarcie, które oznacza zakończenie konfliktów w koalicji rządowej.
Nowym ministrem sprawiedliwości zostanie Waldemar Żurek. Z kolei Tomasz Siemoniak będzie ministrem odpowiedzialnym za służby specjalne. Nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji zostanie Marcin Kierwiński. Szef MSZ Radosław Sikorski będzie też wicepremierem. Nowym ministerstwem energii pokieruje Miłosz Motyka, a nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun. Ministrem finansów i gospodarki zostanie Andrzej Domański, a resortem rolnictwa pokieruje Stefan Krajewski. Jolanta Sobierańska-Grenda zostanie ministrą zdrowia, a szefową resortu kultury będzie dotychczasowa wiceministra - Marta Cienkowska. Maciej Berek zostanie ministrem nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu, a ministrem sportu będzie Jakub Rutnicki.
- Jeden minister, by rządzić całą gospodarką. Genialny plan czy gigantyczne ryzyko?
- Burza w sieci po rekonstrukcji rządu. Tak reagują posłowie
Źródła: Polskie Radio/PAP/tvn24.pl/mg/k