Trump pochwalił Nawrockiego. Sikorski: należy się cieszyć

- Gdy prezydent USA chwali prezydenta elekta Polski, należy się cieszyć - stwierdził szef MSZ Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa, który napisał, że "Karol Nawrocki będzie świetnym prezydentem". Tego rodzaju poparcie Sikorski ocenił jednak jako "nietypowe". 

2025-07-24, 21:56

Trump pochwalił Nawrockiego. Sikorski: należy się cieszyć
Radosław Sikorski skomentował słowa Donalda Trumpa o Karolu Nawrockim. Foto: RALF HIRSCHBERGER/AFP/East News/ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP

Trump pochwalił Nawrockiego. Sikorski: nietypowe

O słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Sikorski był pytany na antenie Polsat News. Donald Trump wyraził poparcie dla Karola Nawrockiego w czwartkowej publikacji na platformie Truth Social. Przekonywał w niej, że prezydent elekt wygrał wybory, ponieważ "naprawdę kocha Polaków". "Wspaniałe zwycięstwo Karola Nawrockiego w Polsce. Będzie świetnym prezydentem!" - napisał. 

- To nietypowe. Rzeczywiście w przeszłości obowiązywała taka maniera, że kraje sojusznicze w swoje wybory nawzajem nie ingerują. A ingerowaliśmy, na rzecz demokracji, w wybory i w procesy polityczne dyktatur. A teraz jest na odwrót - ocenił wicepremier. - Ale wtedy gdy prezydent Stanów Zjednoczonych chwali prezydenta elekta Polski, to należy się cieszyć, a nie martwić - dodał. 

Internet promuje prawicę, ale trendy mogą się odwrócić

Szef polskiej dyplomacji zwrócił jednak uwagę na problem mediów społecznościowych, z których duża część osób czerpie informacje o polityce. - One ani nie są transparentne, ani nie są neutralne politycznie. Ja bym wolał, żeby prezydentów, parlament wybierali nam Polacy, a nie jacyś zagraniczni oligarchowie - wskazał Sikorski

Zwrócił się przy tym do obecnej opozycji. - Choć mogą się cieszyć z faktu, że obecnie algorytmy - jak pokazuje przykład TikToka - promują przekazy prawicowe częściej niż neutralne czy lewicowe, to polityka jest zmienna - ocenił. Zaznaczył, że w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach te trendy mogą się odwrócić. Niezależnie jednak od kierunku tych zmian Polska nie powinna ulegać zagranicznym próbom wpływania na proces wyborczy. 

Czytaj także:

Źródło: PAP/egz/k

Polecane

Wróć do strony głównej