Wojsko wyrusza na polskie drogi. Dowództwo Generalne ostrzega kierowców
We wrześniu ruszają ćwiczenia "Żelazny Obrońca". Na drogach pojawią się wojskowe kolumny. Dowództwo Generalne apeluje do kierowców, by nie robili zdjęć przejeżdżającym pojazdom armii.
2025-08-26, 15:02
Kolumny wojskowe na ulicach. Rozpoczynają się ćwiczenia "Żelazny Obrońca"
We wtorek 26 sierpnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przypomniało, że wzmożony ruch kolumn wojskowych pojazdów na polskich ulicach to część ćwiczeń "Żelazny Obrońca". Kolumny będą oznaczone tablicami o odpowiednich kolorach, a początek i koniec kolumny oznaczony będzie pomarańczową tablicą. Wywieszone będą również chorągiewki - w kolorze niebieskim i zielonym.
Ruch kolumn wojskowych to część ćwiczeń "Żelazny Obrońca", które będą odbywać się we wrześniu na poligonach w całej Polsce. Pojazdy wojskowe mają przemieszczać się we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Działania mają być koordynowane w taki sposób, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu drogowym.
Wojsko apeluje do kierowców
W związku z ćwiczeniami planowanymi na wrzesień wojsko zaapelowało do kierowców o zachowanie ostrożności, stosowanie się do poleceń osób zabezpieczających przejazdy oraz zadbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Nie należy także robić i publikować zdjęć, lokalizacji, dat oraz godzin przejazdów kolumn.
Ćwiczenia "Żelazny Obrońca". Jaki jest cel operacji?
We wcześniejszym komunikacie Sztab Generalny WP zapewnił, że celem ćwiczeń jest "pokazanie jedności, profesjonalizmu oraz konsekwentnego zwiększania zdolności bojowych sojuszników NATO". W ćwiczeniach "Żelazny Obrońca" weźmie udział 34 tys. żołnierzy, wyposażonych w ponad 600 sztuk sprzętu. Są to ćwiczenia o charakterze federacji, czyli zespołu skoordynowanych różnych mniejszych manewrów. Sztab Generalny przekazał, że będą one prowadzone m.in. na poligonach w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie), Nowej Dębie (woj. podkarpackie) i Ustce (woj. pomorskie).
- Pomoc dla obywateli Ukrainy. Nawrocki stawia warunki, Bruksela odpowiada
- Torfowiska pomogą zatrzymać Putina? "Korzyści jest wiele"
- Szwajcaria. Dwóch Polaków zaginęło w Alpach. Zeszła tam lawina skalna
Źródła: PAP/X/tw