Piraci drogowi łatwiej stracą prawo jazdy. Żurek zapowiada dalsze kroki
Sejm przegłosował nowelizację Prawa ruchu drogowego. Ma ona poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Minister sprawiedliwości zapowiedział dalsze kroki. "To dopiero początek" - napisał w mediach społecznościowych.
2025-10-18, 09:26
Bat na piratów drogowych. Sejm zdecydował
Przegłosowana w piątek regulacja zakłada m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym. Ograniczona będzie również możliwość redukcji punktów karnych za najcięższe wykroczenia.
Posłowie przyjęli również przepis mówiący o obowiązku zakładania kasków ochronnych. Chodzi o osoby do 16. roku życia, które poruszają się rowerem lub hulajnogą elektryczną.
Żurek: to tykająca bomba
Minister sprawiedliwości odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych. "To dopiero początek. Trzeba raz a dobrze wysłać piratów-recydywistów do autobusów czy pociągów - jako pasażerów" - napisał.
Waldemar Żurek zadeklarował, że chce, by "osoby z zakazem prowadzenia pojazdów nie mogły już wypożyczyć ani leasingować samochodu". Trwają również prace nad wykorzystaniem monitoringu miejskiego i systemu dozoru elektronicznego, by skuteczniej egzekwować zakazy.
"Jeśli ktoś wsiada do samochodu za kierownicę - mimo zakazu, to staje się tykającą bombą. Może zabić ludzi. Kara musi być nieunikniona - i dotknie każdego, kto łamie zakaz prowadzenia pojazdów. Intensywnie działamy w tym kierunku w Ministerstwie Sprawiedliwości" - zapewnił.
- 2103 butelki piwa na miesiąc. Tyle może kupić statystyczny Polak. Dane GUS
- Jechał prawie 50 km/h na hulajnodze elektrycznej. Policja tuż za nim
- Poseł PiS miał problem z kryptowalutą. "Kto to jest bitcoin?"
Źródło: PolskieRadio24.pl/pb