Reportaż "Traktat o czasie". O przemijaniu, zegarach i ludzkim doświadczeniu

W audycji zastanawiamy się nad czasem. Punktem wyjścia jest reportaż z 1964 roku  dwóch dziennikarzy z Radia Lublin - Janusza Danielaka i Janusza Weroniczaka  pt. "Traktat o czasie". Po jego wysłuchaniu zapraszamy na rozmowę z prof. Aleksandrą Pawliszyn z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, filozofką, autorką między innymi książki pt. "Krajobrazy czasu. Obecne dociekania egzystencjalnej wartości czasu".

2025-10-25, 23:00

Reportaż "Traktat o czasie". O przemijaniu, zegarach i ludzkim doświadczeniu
Jak wynika z ostanich sondaży, ponad 60 proc. ankietowanych jest przeciwnych zmianom czasu. Przechodzenie z czasu letniego na zimowy i odwrotnie popiera 15 proc. badanych.Foto: Shutterstock

Co to jest czas? Kiedy i gdzie się zaczyna? Pytanie to zadali w 1964 roku dwaj dziennikarze Radia Lublin: Janusz Danielak i Janusz Weroniczak. Otrzymali ciekawe odpowiedzi od przedstawicieli różnych środowisk, od naukowców po zwykłych przechodniów. Każda z nich to osobna opowieść o tym, jak postrzegamy przemijanie.

Temat czasu staje się istotny także w kontekście zmiany czasu na zimowy, co ma nastąpić w nocy z 25 na 26 października. Kwestia zasadności zmiany czasu od lat budzi kontrowersje i prowokuje dyskusje wśród obywateli, polityków i naukowców. Ci ostatni mają coraz więcej argumentów przeciw sezonowej zmianie czasu.

Posłuchaj

Prof. Aleksandra Pawliszyn (Co jest na tej taśmie) 51:35
+
Dodaj do playlisty

Naukowcy coraz częściej wykazują w swoich badaniach szkodliwy wpływ zmiany czasu nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne człowieka.

***

Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Gościni: prof. Aleksandra Pawliszyn z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, filozofka, autorka między innymi książki pt. "Krajobrazy czasu. Obecne dociekania egzystencjalnej wartości czasu"
Data emisji: 25.10.2025
Godzina emisji: 22.06 

Źródło: Polskie Radio 24

Polecane

Wróć do strony głównej