Szef NATO naciska na sojuszników. "Musimy zrobić więcej"

Sekretarz generalny NATO naciska na sojuszników w sprawie zakupów amerykańskiej broni dla Ukrainy. Mark Rutte powiedział, że oczekuje kolejnych deklaracji na środowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

2025-12-02, 16:47

Szef NATO naciska na sojuszników. "Musimy zrobić więcej"
Mark Rutte. Foto: Virginia Mayo/Associated Press/East News

Pomoc dla Ukrainy. Apel szefa NATO

Chodzi o PURL, czyli program zakupów amerykańskiej broni i amunicji dla Ukrainy zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez Kijów. Od sierpnia - jak poinformował szef NATO - sojusznicy wydali na te zakupy 4 miliardy dolarów.

- W ostatnich miesiącach sojusznicy z Europy i Kanady przekazali Ukrainie niezbędny sprzęt o wartości miliardów dolarów za pośrednictwem programu PURL. To wsparcie jest ważnym elementem naszych ciągłych wysiłków, aby zapewnić Ukrainie to, czego potrzebuje do obrony dzisiaj i do obrony przed przyszłą agresją. Ale wciąż musimy zrobić więcej. Oczekuję, że sojusznicy wkrótce ogłoszą nowe wsparcie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

W sumie ponad połowa krajów NATO zadeklarowała udział w programie zakupów amerykańskiej broni i amunicji dla Ukrainy. Do tego grona dołączyła także Polska.

Kilkanaście dni temu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w Brukseli, że jeszcze przed końcem roku przeleje z budżetu MSZ 100 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy w ramach programu PURL.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/jp

Polecane

Wróć do strony głównej